گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

توجه به قوانین بهینه سازی در زمان ساخت مسکن مهم است

رحیمی با تاکید بر اینکه هر ساختمان به طور معمول تا چند دهه قابل تعویض نیست، عنوان کرد: به همین دلیل حتما لازم است اجرای قوانین بهینه سازی مصرف انرژی در زمان ساخت مسکن مورد توجه قرار بگیرد.

1400/11/02
|
09:02
|

صالح رحیمی کارشناس اندیشکده اقتصاد مقاومتی،در برنامه «گفتگوی اقتصادی» ضمن بر اساس نهضت ملی مسکن قرار است 4 میلیون مسکن در کشور ساخته شود، بنابراین حرکت به سمت ساخت تجهیزات لازم و استفاده از آن‌ها در زمان احداث ساختمان‌ها، از صرفه اقتصادی نیز برخوردار است.

وی ضمن تاکید بر اینکه موضوع بهینه سازی مصرف انرژی یک موضوع بخشی نیست، افزود: از این جهت نمیتوان تنها یک دستگاه یا وزارتخانه را متولی آن دانست و نهادهایی مثل وزارت نیرو، وزارت مسکن، وزارت نفت، گمرک و سازمان استاندارد باید در همکاری با شورای عالی انرژی کشور در این زمینه اقدام کنند. در عین حال وزارت نیرو و وزارت نفت بزرگترین بهره مندان از کاهش مصرف انرژی در بخش ساختمان هستند و در صورت کاهش مصرف میتوانند برق یا گاز صرفه جویی شده را صادر کنند و از این محل درآمد داشته باشند. بنابراین از این دو وزارتخانه انتظار می‌رود توجه بیشتری به اجرای بهینه سازی مصرف انرژی در زمان احداث طرح‌های نهضت ملی مسکن داشته باشند و پیشنهادهای حمایتی ارائه کنند.

رحیمی ادامه داد: تصویب قوانین بهینه سازی مصرف باید متناسب با واقعیت‌های موجود در عرصه ساختمان باشد و در ادامه ابلاغ و در دستورکار قرار گرفتن آن نیز باید در زمان لازم انجام شود. بعد از مرحله تصویب قانون مناسب و اجرای آن، نوبت به نظارت جدی و دقیق بر نحوه اجرای قانون است.
کاهش 30 درصدی هدر رفت انرژی با رعایت قوانین بهینه سازی در زمان ساخت مسکن

در ادامه برنامه حسن کریمی، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، ضمن تاکید بر الزام قانونی اجرای قوانین بهینه سازی مصرف انرژی در زمان ساخت مسکن گفت: اجرایی شدن این قوانین میتواند تا 30 درصد از میزان هدر رفت انرژی در بخش خانگی بکاهد. همچنین رعایت مطالبی همچون مکان یابی مناسب پروژه‌های ساختمانی در طرح نهضت ملی مسکن نیز میتواند در کاهش مصرف انرژی موثر باشد.

وی افزود: قوانین جدید بهینه سازی مصرف انرژی به تازگی به تصویب هیئت دولت رسیده است و قرار است به زودی ابلاغ شود. استفاده از برچسب انرژی ساختمان یکی از راهکارهای در نظر گرفته شده در این قوانین است که میتواند در افزایش انگیزه سازندگان برای اجرای قوانین بهینه سازی موثر باشد. نکته دیگر اینکه هزینه‌های لازم برای انتقال انرژی و اجرای قوانین بهینه سازی مصرف در طرح های نهضت ملی مسکن باید با همکاری دستگاه‌های متولی تامین شود تا از بار شدن هزینه آن بر قیمت تمام شده مسکن جلوگیری شود.

کریمی ضمن اشاره به اینکه بسته تشویقی اصلاح الگوی مصرف وجود دارد ولی اجرا نمی‌شود، گفت: یکی از دلایل بی انگیزگی سازندگان برای رعایت تمام و کمال قوانین بهینه سازی مصرف انرژی در زمان احداث مسکن، عدم اجرای این بسته حمایتی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی