گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

وظیفه احداث تصفیه خانه فاضلاب در پردیس بر عهده شرکت عمران پردیس بوده است

رئیس مرکز پژوهاب‌گستر وزارت علوم گفت:در بخش احداث تصفیه خانه فاضلاب، وزارت نیرو مسئولیت داشته اما در این بخش، شرکت عمران پردیس هم به تعهداتش عمل نکرده است.

1400/11/04
|
12:50
|

هدایت فهمی، رئیس مرکز پژوهاب‌گستر وزارت علوم در برنامه «گفتگوی اقتصادی» عنوان کرد: ورود آلاینده ها به سد ماملو و رودخانه جاجرود، قبل از احداث سد هن وجود داشته، چهار منبع آلاینده داریم، یکی کودهای شیمیایی و سموم کشاورزی، آلاینده های صنعتی، آلاینده های جمعیتی و فعالیت های دامپروری.

جمعیت بالادست سد ماملو بیش از 600 هزار نفر هستند که انواع و اقسام فعالیت ها از جمله صنعتی هم انجام می شود.

شبکه فاضلابی که قرار بود احداث شود و عقب مانده، بخشی از آن ناشی از بار جمعیتی تحمیل شده، است.

شرکت عمران پردیس موظف است بخشی از تعهدات فاضلاب را انجام بدهد و وزارت نیرو هم تعهداتی داشته است.

از جمعیت 500 هزار نفری شهر جدید پردیس، فقط نیمی از جمعیت به تاسیسات جمع آوری و تصفیه فاضلاب دسترسی دارند و نیمی از فاضلاب تولیدی پردیس به منابع آبی سد ماملو واریز می شود.

طبق قانون، مسئولیت اصلی بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است تا از آلودگی منابع آبی جلوگیری کند اما این مسئله، نافی مسئولیت های دیگر سازمان ها نخواهد بود‌.
واقعیت دردناکی است که مردم باید بدانند، بحران اصلی بحران کمیت آب نیست بلکه بحران کیفیت آب است و در نقاط مختلف کشور شاهد ورود منابع آلاینده به سدها و رودخانه ها و دیگر منابع آبی هستیم.

اعتبارات ناچیز پاسخگوی احداث زیرساخت‌های تصفیه فاضلاب نیست و ما یک سیستم پایش آنلاین کیفیت آب نداریم و باید به ایجاد شبکه سنجش ورود آلاینده ها به منابع آبی باید ورود کنیم، برنامه ریزی عاجل در این زمینه داشته باشیم.

ما با ادامه این مسیر، به زودی یک فاجعه ملی در بخش کیفیت آب مواجه خواهیم شد.

***وظیفه احداث تصفیه خانه فاضلاب در پردیس بر عهده شرکت عمران پردیس بوده است

مسئله سلب مسئولیت و عدم پاسخگویی یک مسئله رایج در سیستم دولتی است، وظیفه وزارت نیرو تامین آب شرب سالم و بهداشتی برای کل آحاد کشور است.

سد ماملو یک سیستم آنلاین پایش دارد که به ثروت آنلاین پایش می کند، خوشبختانه طبیعت و خودپالایی در رودخانه و سد، بار آلاینده ها را کاهش داده و در خروجی آبی که برای شرب داریم سالم بهداشتی است و تا امروز مشکلی نداشته است اما برای آینده باید نگران باشیم.

در بخش احداث تصفیه خانه فاضلاب، وزارت نیرو مسئولیت داشته اما در این بخش، شرکت عمران پردیس هم به تعهداتش عمل نکرده است.

وزارت نیرو باید به هر عنوانی می شد این کار را انجام می داد، اما وظیفه جلوگیری و پیشگیری از ورود آلاینده ها با سازمان حفاظت محیط زیست است. البته وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازی نیز مسئول هستند.

وقتی بارگذاری جمعیت می شود باید از نقشه راه توسعه کشور استفاده شود ، در غیر این صورت باید از متولیان تامین آب کشور، بپرسیم که آیا ظرفیت تامین آب و تصفیه فاضلاب این جمعیت وجود دارد یا خیر. البته بارگذاری بدون ضابطه و اشتباه جمعیت، نافی مسئولیت وزارت نیرو نیست.

آب شرب تهران از سدماملو تا امروز بهداشتی بوده است، اما باید جلوی ورود آلاینده ها به سد ماملو را گرفت.

وزارت نیرو باید ایجاد تصفیه خانه کند، اما وظیفه احداث تصفیه خانه فاضلاب در پردیس، بر عهده شرکت عمران پردیس بوده است.

در بحث جلوگیری و راهکار، همه سازمان ها درگیر موضوع هستند. اولین مسئله این است که قانون الزام کرده مجتمع های صنعتی اقدام به احداث تصفیه خانه در محل کنند اما این قانون، اجرا نمی شود. و اینجا ضعف نظارت وجود دارد.

بازچرخانی زهکش های کشاورزی موضوع مهمی است که مورد توجه قرار نمی گیرد و این زهآب ها باعث آلایندگی می شود. باید ایجاد شبکه فاضلاب شهری و روستایی در اولویت قرار گیرد.

زهاب کشاورزی 26 میلیارد مترمکعب در سال است و فاضلاب خام انسانی و شهری بالغ بر 7 میلیارد مترمکعب در سال است‌.

ورود فلزات سنگین به منابع آبی کشور که ناشی از فاضلاب خام صنعتی لست، نگرانی اصلی کیفیت آب کشور است که در این زمینه می توان از تکنولوژی نانو برای حذف آلایندگی فلزات سنگین استفاده کرد.

وجود شبکه پایش آنلاین در تمامی منابع آبی جزو الزامات است و وزارت نیرو باید وظیفه پایش آلایندگی آب را انجام دهد.

هیچ دولتی نه در ایران و نه در جای دیگر دنیا بدون مشارکت واقعی مردمی نمی تواند موفق شود و در بحث ارتقای کیفی منابع آبی هم باید از آموزش و مشارکت‌ مردمی استفاده کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی