گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

شقاقی در رادیو گفت‌وگو: ماندن یا حذف "ارز ترجیحی" تورم زاست

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی معتقد است هر دو سیاست حذف یا عدم حذف ارز 4200 تومانی، موجب تورم خواهد شد و لذا باید بین بد و بدتر، یکی را انتخاب کرد.

1400/11/05
|
09:11
|

وحید شقاقی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "گفتگوی اقتصادی" ارز 4200 تومانی را به منظور جلوگیری از فشار نرخ ارز و حمایت از دهک های کم درآمد دانست و گفت: ارز ترجیحی برای 25 قلم کالا صادر شد و با گذشته 3 سال بررسی ها نشان می دهد این ارز به اهداف مورد انتظار نرسیده است.

وی با بیان این که به تدریج 25 قلم کالا حذف شد و امروز به 7 قلم کالا دست یافتیم و درپی آنیم که این روند را ادامه دهیم یا خیر، گفت: دولت معتقد است برای ادامه کار حدود 20 میلیارد دلار منابع ارزی نیاز دارد ولی چنین منبعی را در اختیار ندارد و لذا پیشنهادِ حذف ارز 4200 تومانی از سوی دولت مطرح شده است.

*آثار تورمی در حذف یا ماندن ارز ترجیحی

شقاقی در عین حال حذف ارز 4200 تومانی را با تبعات تورمی همراه دانست و گفت: در 4 سال گذشته بیش از 150 درصد تورم تجمعی داشتیم؛ یعنی از سال 97 تا 1400، قدرت خرید مردم به شدت کاهش پیدا کرده و موافقین و مخالفین بر سر همین مسئله نگران هستند که حذف ارز 4200 تومانی بدون شرط تورم را به سال آینده تحمیل خواهد کرد.

این اقتصاددان در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: ما باید بین یک سیاست بد و بدتر، یکی را انتخاب کنیم؛ چرا که در مجموع حذف یا عدم حذف ارز 4200 تومانی بار تورمی خواهد داشت و محاسبات نشان می دهد دولت به واقع به 20 میلیارد تومان منبع ارزی نیاز دارد و از طرفی جلوی ریخت و پاشِ رانت ارزی 7 قلم کالا را باید بگیرد.

*ادامه سیاست 4200 امکان پذیر نیست

همچنین امیرمحمد گلوانی، پژوهش حوزه اقتصاد با اشاره به مشکلات دولت قبلی و فعلی در صادرات نفت و میعانات گازی، گفت: دولت 15 میلیارد تومان ارز 4200 تخصیص داد و مابقی ارز را از طریق بازار نیما به دست آورد و لذا به نظر می رسد ادامه این سیاست امکان پذیر نباشد.

وی افزود: حتی اگر به اوج درآمدهای ارزی سال 90 و 91 باز گردیم، حذف ارز 4200 تومانی به دلیل وجود رانت، ناگزیر است؛ یعنی نمی توانیم این رویه را ادامه دهیم.

گلوانی معتقد است به تاخیر انداختن حذف ارز 4200 تومانی به معنای به تاخیر انداختن حیف و میل کردنِ منابع چند نسل ایرانی است و عایدی خاصی نخواهد داشت.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی