گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی: توسعه فناوری مبتنی بر توانمندی بومی، هدف جهاد دانشگاهی است

پور عابدی از بلوغ جهاد دانشگاهی در سال‌های اخیر گفت و بیان کرد: در این سال‌ها جهاد دانشگاهی بیشتر به دنبال تولید و توسعه فناوری‌های مبتنی بر توانمندی‌های بومی و شعار اصیل بومی و باور داشتن داخلی بوده است.

1399/05/13
|
14:10
|

برنامه «گفتگوی علمی» رادیو گفت‌وگو با موضوع دستاوردهای چهل ساله جهاد دانشگاهی و با حضور دکتر محمدرضا پور عابدی معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمدرضا پور عابدی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی تشکل شد، گفت: ابتدای تشکیل این نهاد مصادف با زمانی بود که دانشگاه‌ها قرار بود باز شوند و بیشترین نقش جهاد در آن زمان معطوف به مدیریت دانشگاه‌ها بود تا بستری برای به آغاز به کار دانشگاه‌ها شود.

وی اظهار کرد: بعد از آغاز جنگ تحمیلی، بیشترین فعالیت پژوهش و فناوری معطوف به دفاع دانش بنیان بود یعنی تمام توان خودمان را در جهت رفع نیازمندی‌های رزمندگان اسلام به کار گرفتیم و سعی کردیم خدماتی را برای این عزیزان ارائه کنیم تا برخی از مسائل و مشکلات آن‌ها برطرف شود.

وی با بیان اینکه پس از پایان دفاع مقدس، جهاد دانشگاهی تمرکز خود را بر ایجاد زیرساخت‌های لازم در حوزه پژوهش و فناوری قرار داد و ساختارهای مناسب را برای این فعالیت‌ها بنیان بگذارد، عنوان کرد: تمام تلاش جهاد دانشگاهی ایفای یک نقش شایسته در توسعه و سازندگی کشور است.

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی از بلوغ جهاد دانشگاهی در سال‌های اخیر گفت و بیان کرد: در این سال‌ها جهاد دانشگاهی بیشتر به دنبال تولید و توسعه فناوری‌های مبتنی بر توانمندی‌های بومی و شعار اصیل بومی و باور داشتن داخلی بوده است تا بتوانیم الگوهای موفقی را در حوزه فناوری و پژوهش نشان دهیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: جهاد دانشگاهی ثابت کرده است می‌توان با اتکا به توان داخلی و جوانان کشور بسیاری از مشکلات جامعه را حل کرد.

وی در ادامه ساختارهای پژوهش و فناوری در کشور را مشخص و شناخته شده دانست و عنوان کرد: جهاد دانشگاهی تلاش کرده است ضمن اینکه این ساختارهای شناخته شده در حوزه پژوهش و فناوری را ارائه کند، انعطاف لازم را نیز برای پاسخ گویی به نیازها و چالش‌های جامعه هم ایجاد کند.

پور عابدی اشاره کرد: در جهاد دانشگاهی سه پژوهشگاه، 25 پژوهشکده، 150 گروه پژوهشی و 141 مرکز خدمات تخصصی، سه پارک علم و فناوری، 23 مرکز رشد و دو مرکز علمی ذخایر ژنتیک و یک مجتمع تحقیقاتی وجود که مجموعه فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی در این مراکز صورت می‌گیرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی