گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

محمود تولایی عنوان كرد: رتبه پنجم ایران از نظر بهره‌مندی علمی

رئیس انجمن ژنتیک ایران با بیان اینکه ایران از نظر بهره مندی علمی در دهک پنجم و ششم دنیا قرار دارد، افزود: کشور ما با یک درصد از مساحت و جمعیت جهان، از نظر تولید دانش نیز در دهک دوم قرار دارد.

1399/10/24
|
10:44
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر محمود تولایی، رئیس انجمن ژنتیک ایران در برنامه «گفتگوی علمی» درمورد بایدها و نبایدهای رتبه بندی دانشگاهی در جهان گفت: دانشگاه ها باید ظرفیت های علمی خود را برای نیازمند های دهه های پیش رو تجهیز کنند.

وی با اشاره به اینکه حرکت علمیِ منفک و مجزا به سمت آینده ی پیش رو اثر بخشی و ارزشی نخواهد داشت گفت: ما برای نظام مند کردن اثربخشی حرکت علمی، اول باید فاکتورهای مربوطه را بررسی کنیم.

تولایی افزود: امروزه شاخصه های امتیاز بندی در دنیای علم، دائما در حال تغییر است مصداق آن هم در نظر گرفتن امتیاز برای افرادی است که با کمترین تعداد مقاله بیشترین اثربخشی را داشته باشند.

رئیس انجمن ژنتیک ایران گفت: اگر ما فقط به شاخص های خارجی و استانداردهای جهانی تکیه کنیم باید همه انرژی و ظرفیت های کشور را به خدمت گرفته و آن دانشی را تولید کنیم که مورد استقبال سطح جهانی به ویژه کشورهای توسعه یافته قرار گیرد اما در داخل کشورمان استفاده چندانی از آن ها نشود.

وی با بیان اینکه ایران از نظر بهره مندی علمی در دهک پنجم و ششم دنیا قرار دارد افزود: کشور ما با یک درصد از مساحت و جمعیت جهان، از نظر تولید دانش نیز در دهک دوم قرار دارد.

تولایی با تأکید بر اینکه ما باید متناسب با نیاز و منافع ملی به عرصه های دانشی ورود کنیم، گفت: اگر عرصه های مزیت آفرین را به بلوغ برسانیم و لذت تبدیل دانش به فناوری را به مردم خودمان بچشانیم نیروی محرکه در داخل شارژ می شود و مقامات تاثیرگذار در تخصیص بودجه نیز خدمت بیشتری می کنند.

رئیس انجمن ژنتیک ایران اظهار کرد: در حال حاضر توجه به دانش بنیان ها به یک ارزش تبدیل شده زیرا استاد دانشگاهی که با همت دانشجوی خود نیاز کشور را در نظر می گیرد، ضمن ارتقای سطح دانش خود می تواند از حمایت دستگاه ها نیز برخوردار شود.

وی افزود: اگر ما فقط مقاله محور عمل کنیم و صرفاً به دنبال کسب امتیازات در عرصه جهانی باشیم در حقیقت بازار مصرف داخلی و عزت و اقتدار و امنیت خودمان را زیرسوال برده ایم بنابراین باید درصد مشخصی را برای حرکت جامعه علمی کشور در لبه های دانش و البته بر اساس مزیت های ملی تعریف کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی