گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

رئیس انجمن علمی مدیریت و اقتصاد دارو: آیین‌نامه جدید، بنیان‌گذار زنجیره‌سازی و سرمایه‌داری در داروخانه‌هاست

محمدزاده در رادیو گفت‌وگو گفت: آیین‌نامه جدید، بنیان‌گذار زنجیره‌سازی و سرمایه‌داری در داروخانه‌هاست و قابل‌اجرا نمی‌باشد و لذا باید در حوزه خدمات دارویی و داروسازی یک حرکت تحولی صورت گیرد.

1400/06/22
|
12:59
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر مهدی محمدزاده رئیس انجمن علمی مدیریت و اقتصاد دارو با برنامه «گفتگوی علمی» در مورد تبدیل داروخانه‌ها به فروشگاه دارویی به‌صورت تلفنی مصاحبه کرد.

رئیس انجمن علمی مدیریت و اقتصاد دارو ضمن اشاره به جنبه اقتصادی و خدمات‌رسانی داروخانه‌ها گفت: داروسازها در چرخه سلامت یکی از مهم‌ترین عناصر هستند و در طول سال حدود 400 میلیون نسخه توسط 150 هزار پزشک نوشته که توسط 15 هزار داروساز پاسخ داده می‌شود و لذا بار مواجهه داروساز با بیماران چندین برابر سایر اقشار درمانی است.

محمدزاده داروسازان را مهم‌ترین عناصر برای پیاده‌سازی فرهنگ در خصوص دارو خواند و بیان کرد: داروخانه‌ها علی‌رغم تمام زیبایی که دارد مانند انبار باروت است و در هیچ جای دنیا مانند فروشگاه و بنگاه تجاری دیده نمی‌شود.

وی با ابراز تأسف از نگاه تجاری به داروخانه‌ها در کشور تصریح کرد: اگر نگاه را تجاری‌تر کنیم، آسیبی که به مردم وارد می‌شود بیشتر از پولی است که به‌عنوان حق فنی به داروساز داده می‌شود و این نگاه تجاری ناشی از ضعف وزارت بهداشت است.

تدوین غیر مهندسی آیین‌نامه جدید

رئیس انجمن علمی مدیریت و اقتصاد دارو در رادیو گفت‌وگو ضمن اشاره به تدوین غیر مهندسی و غیر قابل‌اجرای آیین‌نامه جدید اظهار کرد: این آیین‌نامه، بنیان‌گذار زنجیره‌سازی و سرمایه‌داری در داروخانه‌هاست و قطعاً در این آیین‌نامه نظر انجمن داروسازان گرفته نشده است.

محمدزاده از نامة اخیر دکتر عین‌اللهی مبنی بر تبدیل داروخانه‌ها به مرکز ارائه خدمات به نیکی یادکرد و افزود: اجرایی‌شدن این نامه نیازمند مشارکت است.

وی با بیان اینکه داروخانه زدن باتوجه‌به آیین‌نامه جدید بسیار دشوار شده تصریح کرد: باید یک گروه علمی در سازمان غذا و دارو، استانداردهای ارائه خدمت در داروخانه‌ها و مهارت داروساز را ارزیابی کنند و بسته به مهارت داروساز و خدمت ارائه شده، برای خدمت آنها قیمت‌گذاری شود و آنها را در قبال مسئولیت خود پاسخگو کنند.

تأسیس داروخانه با آیین‌نامه جدید محال است

به عقیده این رئیس انجمن علمی آیین‌نامه جدید قابل‌اجرا نیست و لذا باید در حوزه خدمات دارویی و داروسازی یک حرکت تحولی صورت گیرد.

محمدزاده ضمن تاکید بر ارزیابی مهارت‌های دارویی فارغ‌التحصیلان داروسازی و دادن مجوز برای تأسیس داروخانه بیان کرد: به تمام خدماتی که داروساز ارائه می‌دهد باید بها داد و به‌جای جیب مردم از بیمه‌ها دریافت شود.

وی ضمن اشاره به 7 هزار بیمار که به دلیل سوءمصرف دارو در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند افزود: اگر داروسازان باسواد را به کشور تزریق و بابت خدمات از آنها مسئولیت بخواهیم این 8 درصد کاهش می‌یابد.

رئیس انجمن علمی مدیریت و اقتصاد دارو خاطرنشان کرد: اگر داروساز جوانی با آیین‌نامه جدید قصد تأسیس داروخانه را داشته باشد یا باید به مناطق پایین‌تر و خارج از تهران برود و یا باید به مناطق خوبی برود که تقریباً محال است و لذا این آیین‌نامه را قطعاً باید اصلاح کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی