گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

نایب رئیس انجمن داروسازان كشور: نوسان در عرضه و تقاضای دارو موجب قاچاق آن می‌شود

فاطمی در رادیو گفت و گو گفت: نوساناتی که در عرضه و تقاضای دارو در کشور شکل می‌گیرد موجب بازار سیاه و قاچاق دارو می‌شود و عدم حل آنها مشکلات را در ماه‌های آینده پابرجا نگه می‌دارد.

1400/06/23
|
12:30
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر سید علی فاطمی نایب رئیس انجمن داروسازان کشور با برنامه «گفتگوی علمی» در مورد نظام توزیع دارو در داروخانه‌ها به صورت تلفنی مصاحبه کرد.

نایب رئیس انجمن داروسازان کشور از آزمون و خطاهای متعدد در نظام دارویی کشور یاد کرد و گفت: برای بیشتر اقلام دارویی در کشور ذخیره دارویی نداریم که شیوع بیماری قارچ سیاه به دلیل همین عدم پیش بینی بود.

فاطمی ضمن اشاره به عدم صدور مجوز به برخی شرکت‌هایی که برای ورود سرم و داروی قارچ سیاه اعلام آمادگی کرده بودند افرود: در همه کشورهای دنیا، سیستم زنجیره تامین داور مدیریت منابع دارو را به طور خاص انجام می‌دهد اما در ایران به صورت کالای معمولی با دارو برخورد می‌شود.

وی با بیان اینکه ذخایر استراتژیک عملا در کشور وجود ندارد اضافه کرد: این ذخایر در عمل اتفاق نیفتاد و حتی شرکت‌ها به دلیل مسائل مالی و عدم نظارت درست سازمان غذا و دارو، دارو را به اندازه نیاز خود تقاضا می‌کنند.

نایب رئیس انجمن داروسازان کشور در مورد داروهای مربوط به کرونا خاطرنشان کرد: داروی رمدیسیویر در کشور بسیار زیاد است در حالی که تا ماه گذشته نایاب بود که به دلیل افزایش مصرف ناگهانی دچار کمبود شده بود.

فاطمی در مورد داروی اکتمرا تشریح کرد: این دارو تعدیل کننده سیستم ایمنی است و قابلیت ضد ویروسی ندارد و اثربخشی آن را WHO تایید کرده و در بازار ما عملا پیدا نمی‌شود.

وی گفت: نوساناتی که در عرضه و تقاضای دارو در کشور شکل می‌گیرد موجب بازار سیاه و قاچاق دارو می‌شود در حالی که اگر مدیریت و برنامه ریزی به درستی صورت گیرد این موارد حل می‌شود و عدم حل آنها مشکلات را در ماه‌های آینده پابرجا نگه می‌دارد.

نایب رئیس انجمن داروسازان کشور در دسترس بودن و قیمت مناسب را از ویژگی‌های مهم دارو دانست و ضمن اشاره به وضعیت بی سابقه فعلی کشور تصریح کرد: در کشور ما گاهی دسترسی فدای قیمت مناسب می‌شود و منفعتی برای مردم ندارد و زمانی که کمبود دارو پیش می‌آید بیمار باید دارو را در بازار آزاد به چند برابر قیمت تهیه کند و لذت باید در دولت فعلی اولویت نظام دارویی در دسترس بودن داروها باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی