گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رئیس گروه برنامه ریزی اقتصاد و بیمه سلامت وزارت بهداشت: بخش اعظم حوزه سلامت خارج از اختیار وزارت بهداشت است

رئیس گروه برنامه ریزی اقتصاد و بیمه سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تنها 25 درصد از سلامت در حوزه درون نظام سلامت است، گفت: 75درصد از حوزه سلامت را باید خارج از این بخش جستجو کرد یعنی خارج از اختیارات وزارت بهداشت است.

1396/05/30
|
16:02
|

برنامه "گفت و گوی علمی" رادیو گفت و گو با موضوع تولیت در بهداشت و درمان کشور و با حضور دکتر محمد جهانگیری معاون برنامه ریزی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور و دکتر سید موسی طباطبایی رئیس گروه برنامه ریزی اقتصاد و بیمه سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روانه آنتن شد.

دکتر سید موسی طباطبایی در آغاز با بیان اینکه در نظام سلامت عوامل بسیار متعددی وجود دارند، اظهار داشت: برای اینکه نظام سلامت به اهداف خود برسد، پارامترهای خیلی زیادی نیاز دارد که الزاما در یک بخش متمرکز نیستند؛ بخشی در حوزه درون نظام سلامت هستند وزارت بهداشت، رفاه و بیمه ها و بخش دیگر نیز خارج از نظام سلامت هستند مانند وزارت اقتصاد یا سازمان مدیریت.

وی با اشاره به اینکه تنها 25 درصد از سلامت در حوزه درون نظام سلامت است، گفت: 75 درصد از حوزه سلامت را باید خارج از این بخش جستجو کرد یعنی خارج از اختیارات وزارت بهداشت است. در نتیجه به نظر می رسد هدایت و هماهنگی بین این بخش های متعدد که بتواند پیامد اصلی سلامت را برای مردم داشته باشد، کار آسانی نیست؛ راس و متولی این مجموعه را تولیت می نامیم که بر عهده وزارت بهداشت است.

رئیس گروه برنامه ریزی اقتصاد و بیمه سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: بر اساس اسناد و قوانین، تولیت سلامت بر وزارت بهداشت متمرکز شده است یعنی به عبارتی گفته شده است پاسخگوی سلامت جامعه وزارت بهداشت است یعنی هدایت و هماهنگی بین اجزای مختلف را وزارت بهداشت به دست دارد که البته در همه دنیا نیز این موضوع وجود دارد.

دکتر محمد جهانگیری در ادامه با بیان اینکه باید در حوزه سلامت به اسناد بالادستی توجه کنیم، عنوان داشت: در سیاست های ابلاغی کلی سلامت توسط مقام معظم رهبری سه جزء اعلام شده است؛ یکی تولیت، یکی تامین مالی و سوم تدارک خدمت است.

وی افزود: تفکیک وظایف تولیت، تامین مالی و تدارک خدمات در حوزه سلامت با هدف پاسخگویی، تحقق عدالت و ارائه خدمات درمانی باید صورت بگیرد. تولیت نظام سلامت شامل سیاست گذاری های اجرایی، برنامه ریزی های راهبردی، ارزشیابی و نظارت است که باید توسط وزارت بهداشت اجرا شود.

معاون برنامه ریزی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور درباره مدیریت منابع نیز اظهار داشت: این بخش از طریق نظام بیمه ای با محوریت وزارت بهداشت و همکاری سازمان های دیگر باید صورت گیرد.
وی اضافه کرد: قانون درباره تدارک خدمات نیز گفته است باید در بخش های دولتی، عمومی و خصوصی صورت بگیرد که برای این کار باید در مجلس قانون مربوطه تصویب شود.

جهانگیری با اشاره به عدم ورود بیمه ها به برخی از بخش های سلامت گفت: مسئله اصلی این است که تنها 25 درصد سلامت در داخل حوزه سلامت است و برای اینکه بیمه ها بتوانند همه بخش ها مانند دندانپزشکی را نیز تحت پوشش قرار دهند باید همه دستگاه های دیگر که 75 درصد بخش سلامت را در بر می گیرند، ورود کنند و وظایف خودشان را انجام دهند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی