گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

سخنگوی كمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس: 63 درصد از نیروی کار کشور بیمه ندارند +صوت

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس از وضعیت نامناسب بیمه شاغلین گفت و بیان داشت: 63 درصد جمعیت کشور که شاغل هستند، بیمه ندارند و تنها 37 درصد از نیروی کار دارای بیمه هستند.

1397/09/03
|
09:15
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع قرائت گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی درباره وضعیت اشتغال و آسیب شناسی وضع موجود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و با حضور رحیم زارع سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

رحیم زارع در آغاز با اشاره به گزارش وضعیت اشتغال گفت: آمارهای این کمیسیون تا پایان سال گذشته است و شاخص های اقتصادی به دلیل محدودیت هایی که در سال جاری به وجود آمد، وضعیت بدتری دارد. چالش های بازار کار را مسائلی همچون نرخ مشارکت پایین و افزایش جمیعیت غیر فعال به ویژه در حوزه زنان جوان تحصیلکرده و نرخ بیکاری بالای نیروی جوان و افزایش میانگین سنی جمعیت شاغل و مشکلات صندوق های بازنشستگی شکل می دهند که محورهای گزارش را هم تشکیل می دادند.

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه نرخ بیکاری جوانان، 12.1 است و نرخ بیکاری جوانان 19 تا 24 سال در سال گذشته 28.4 بود. همچنین نرخ بالای بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز در این آمار قابل توجه است که حدود 19.4 درصد است و تقریبا 60 درصد از جمیعت در سن کار، جزو جمعیت غیر فعال هستند.

وی درباره افزایش میانگین سنی جمعیت شاغل نیز اظهار داشت: در سال آتی میانگین سنی جمعیت شاغل به حدود 39 سال می رسد که در زمان بازنشستگی مسئله آفرین خواهد بود. عدم توازن منطقه ای در استان های مختلف کشور به تفکیک گروه های سنی یکی از مشکلات حوزه اشتغال است به طوری که در استان های مختلف، تفاوت سطح اشتغال بسیار زیاد است و وضعیت استان های غربی و مرزی در زمینه اشتغال مناسب نیست.

زارع از وضعیت نامناسب بیمه شاغلین گفت و بیان داشت: 63 درصد جمعیت کشور که در حال کار هستند، بیمه ندارند و تنها 37 درصد از نیروی کار دارای بیمه هستند و این موضوع به ویژه در بنگاه هایی که بالای 10 نفر نیرو و پرسنل دارند، به مراتب بیشتر نمایان است.

وی افزود: از سه میلیون و 200 هزار نفر بیکاری که در کشور وجود دارد، یک میلیون و 400 هزار نفر تحصیلات دانشگاهی دارند یعنی از هر سه نفر یک نفر تحصیل کرده از کل بیکاران جامعه را تشکیل می دهند. همچنین نرخ بیکاری زنان تحصیلکرده در سال 84 حدود 36 درصد بود اما در سال گذشته این نرخ به 72 درصد رسیده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی