گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

عضو هیئت مدیره انجمن سواد رسانه ای: سن ورود به فضای مجازی در ایران بسیار پایین است

معصومه نصیری گفت: هورمون هایی که هنگام استفاده از شبکه های اجتماعی در فرد ترشح می شوند مشابه با هورمون هایی هستند که هنگام استفاده از مواد مخدر ترشح می شوند.

1398/08/21
|
13:00
|

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" با موضوع بررسی سواد رسانه ای و اعتیاد به فضای مجازی، با حضور دکتر معصومه نصیری (قائم مقام و عضو هیئت مدیره انجمن سواد رسانه ای) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه معصومه نصیری با اشاره به این که اعتیاد به فضای مجازی معضلی جهانی است، گفت: استفاده وسواس گونه و اعتیاد به فضای مجازی یکی از معضل های روز جوامع مختلف به شمار می آید.

وی افزود: در حال حاضر بسیاری از کشورهای دنیا با تاسیس کمپ های ترک اعتیاد فضای مجازی و برگزاری دوره های سم زدایی دیجیتال سعی می کنند تا معتادان به فضای مجازی را درمان کنند.

قائم مقام انجمن سواد رسانه ای اضافه کرد: هورمون هایی که هنگام استفاده از شبکه های اجتماعی در فرد ترشح می شوند مشابه با هورمون هایی هستند که هنگام استفاده از مواد مخدر ترشح می شوند.

وی ادامه داد: ابزاری که قرار بود مورد استفاده ما قرار بگیرد و ما از آن بهره برداری کنیم، امروزه به مرحله ای رسیده است که ما بنده این ابزار شده ایم.

معصومه نصیری خاطر نشان کرد: کارشناسان شرکت گوگل ادعا می کنند که گوشی های موبایل این شرکت با وضعیت تشدید اعتیاد در مصرف کنندگان طراحی شده اند.

وی اضافه کرد: شرکت هایی که خودشان سبب اعتیاد به گوشی های موبایل شده اند، هر روز برنامه های جدیدی را با محتوای ترک اعتیاد به فضای مجازی طراحی می کنند و در اختیار مردم قرار می دهند.

عضو هیئت مدیره انجمن سواد رسانه ای در ادامه تصریح کرد: مشاهده «لایک» های مجازی دقیقا همان حسی را به مخاطب القا می کند که فرد سیگاری هنگام کشیدن سیگار تجربه می کند.

وی با اشاره به این که اعتیاد به فضای مجازی را می توان تحت مدیریت و کنترل قرار داد، اظهار داشت: متاسفانه برخی گمان می کنند که اعتیاد به فضای مجازی قابل مدیریت نیست و با همین تفکر این معضل را به حال خود رها می کنند.

معصومه نصیری با اشاره به این که سن ورود به فضای مجازی در ایران بسیار پایین است، اظهار داشت: پایین بودن سن ورود افراد به فضای مجازی باعث می شود تا آمارهای مختلف، وضعیت مصرف مجازی کشور را بحرانی تر از آن چیزی که هست نشان دهد.

وی ادامه داد: بسیاری از کشورها شیوه و زمان استفاده از فضای مجازی را برای سنین مختلف رده بندی کرده اند و قوانین متعددی را در این حوزه تدارک دیده اند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی