گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

كارشناس درمان و كاهش آسیب اعتیاد و ایدز سازمان بهزیستی: مراحل اجرایی بیمه سلامت درمان معتادان عقیم ماند

امیدی معتقد است باید تعدادی از معتادان تحت پوشش بیمه سلامت تحت درمان قرار می‌گرفتند، اما از سال 96 تا 97 مرحله اجرایی کاملاً عقیم و در فاز دستورالعمل باقی ماند.

1399/04/16
|
11:30
|

برنامه گفتگوی اجتماعی با حضور مریم امیدی(کارشناس درمان و کاهش آسیب اعتیاد و ایدز سازمان بهزیستی استان تهران) و در تماس تلفنی با سید مسعود حاتمی (عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم) از رادیو گفت‌وگو پخش شد.

در ابتدا، امیدی درباره بیمه سلامت درمان معتادان گفت: طبق دستورالعملی که به ادارات کل استان‌ها ابلاغ شد و تمام سازمان‌های مجری، هم‌مرز و خدماتی را در برمی‌گرفت، باید تعدادی از معتادان تحت پوشش بیمه سلامت درمان قرار می‌گرفتند، اما متأسفانه از سال 96 تا 97 مرحله اجرایی کاملاً عقیم و در فاز دستورالعمل باقی ماند.

امیدی ادامه داد: دلایلی برای تخصیص نیافتن این برنامه وجود داشت که به رغم وجود بودجه و اعتبار درصد کمی از آن را توانستیم جذب کنیم و درصد بالایی نتوانستند از این خدمات استفاده کنند.

وی از زاویه نگاه بهزیستی درباره تخصیص نیافتن بیمه سلامت توضیح داد: در این دستورالعمل آمده که با تعدادی از مراکز باید تفاهم‌نامه‌ای امضاء شود که آن‌ها متولی این خدمات باشند که متأسفانه یکی از دلایل اختصاص نیافتن، فقدان اعتماد نسبت به مراکز درمان، کاهش آسیب و ماده 16 برای تخصیص اعتبار بود.

امیدی افزود: تعدادی از مراکز به صورت رندوم انتخاب می‌شدند که بعدها ستاد تصمیم گرفت این اعتبار را به مراکزی که نیروی انتظامی یا بسیج تشخیص می‌دهد، بسپرد.

وی یادآوری کرد: اکثر افرادی که در این دسته قرار می‌گیرند، کارتن خواب و بی‌خانمان هستند و دسترسی به سایت و گوشی ندارند و این موضوع در نظر گرفته نشده است. علاوه براین، اگر فردی نام و هویتش را هم در سایت بارگذاری کند، هزینه‌ای باید بابت دفترچه بپردازد و این افراد معمولاً مواد می‌‌فروشند و پولی بابت دریافت دفترچه ندارند.

کارشناس مسئول درمان و کاهش آسیب اعتیاد و ایدز سازمان بهزیستی درباره فقدان بیمه برای معتادان در سال 98 تشریح کرد: در همان 10 سال تنها 20 درصد از اعتبارات اجرا شد، اما در سال 99 این دستورالعمل اصلاح و چکش‌کاری شد و دوباره بازگشت و ابلاغ شد که روی آن اقدام کردیم، اما هنوز این دستورالعمل چالش‌های اجرایی دارد.

*حمایت بیمه‌ای از معتادان در دستور کار مجلس است

در ادامه، سید مسعود حاتمی (عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم) درباره بیمه اعتیاد گفت: ظاهرا برای بحث بیمه معتادان در مجلس قبل طرح و تصویبی صورت گرفته است، اما در مجموع حاکمیت و نهادهای حاکمیتی که مسئولیتی در قبال آسیب‌های اجتماعی دارند، باید از معتادان حمایت کنند.

حاتمی افزود: مشکل این است که در این رابطه در اسناد بالادستی قوانین مصوب موضوعی نداریم و مشکلات ما در حیطه حمایت‌های عملی و کاربردی است که آئین‌نامه‌های موجود را باید به این سمت هدایت کنیم. بحث حمایت بیمه‌ای از معتادان در دستور کار مجلس و در کمیسیون اجتماعی متمرکز است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی