گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

چم و خم بیمه‌‌ای معتادان داوطلب و غیرداوطلب

مهرداد الهامی با اشاره به دوطیف از معتادان گفت: در ماده 16 افراد معتاد برابر با قانون مجرمند، چون کاری که مکلف به انجام آن بودند، نکردند و با دستور مقام قضایی به مراکز ماده 16 ارجاع می‌شوند و تحت درمان قرار می‌گیرند.

1399/04/22
|
13:15
|

برنامه گفتگوی اجتماعی با موضوع «بیمه درمان معتادان» با حضور مهرداد الهامی(معاون دفتر بیمه خدمات تخصصی و فوق تخصصی سازمان بیمه سلامت) روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

مهرداد الهامی درباره اینکه چه تضمینی برای بازنگشتن دوباره افراد به اعتیاد وجود دارد، گفت: خدماتی که در مصوبه هیأت وزیران بیان شده، پزشک درمانگر می‌تواند آن را برای فرد معتاد تجویز کند و اگر فرد بخواهد چندبار از بیمه خود استفاده کند، محدودیتی ندارد.

الهامی افزود: معمولاً کسانی که تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند- صرف نظر از نوع خدمات بیمه‌ای- مادامی که بیمه‌شان معتبر و برقرار است، خدمات به آنها ارائه می‌شود.

معاون دفتر بیمه خدمات تخصصی و فوق تخصصی سازمان بیمه سلامت درباره دوره‌های بیمه توضیح داد: دوره‌ها در خود مصوبه تعیین شده که تعرفه‌ها و دوره‌های درمان به چه صورت است و سوابق در سامانه ثبت و خدمت ارائه می‌شود.

الهامی درباره اینکه آیا بودجه ارائه شده در سال 99 کفایت می‌کند یا خیر، عنوان کرد: شاید الآن قضاوت زود باشد و باید زمان بگذرد، اما با آماری که ما در سامانه ثبت داریم، پیش‌بینی‌ام این است که اعتبارات درنظرگرفته امسال که به صورت سرپایی هزینه می‌شود، حتماً هزینه خواهد شد.

معاون دفتر بیمه خدمات تخصصی و فوق تخصصی سازمان بیمه سلامت افزود: فکر می‌کنم شاید نیاز باشد اگر محدودیتی در اعتبار داشته باشیم باید به اولویت‌ها براساس دستورالعمل بیشتر توجه کنیم که چه کسانی در اولویت استفاده از این اعتبار قرار دارند.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه تمام مراجعان بتوانند از این اعتبار بهره‌مند شوند، با ارائه پیشنهادی گفت: پیشنهادم این است که در سال‌های آینده این اعتبارات تأمین و براساس حجم تقاضا و اولویت‌ها پیش برود.

الهامی خاطرنشان کرد: در ماده 15 و 16 در قانون مبارزه با مواد مخدر الزاماً معتادان در یکی از این دو بخش قرار خواهند گرفت و ماده 15 مربوط به متقاضیان درمان می‌شود که خودشان راه را پیدا می‌کنند. از همین قشر کسانی هستند که مجهول‌الهویه هستند؛ یعنی اطلاعات سه‌جلدی و کارت ملی در اختیارشان نیست و در دستورالعمل راهکارش مشخص است.

این مقام مسئول افزود: در ماده 16 افراد معتاد برابر با قانون مجرمند، چون کاری که مکلف به انجام آن بودند، نکردند و این‌ها با دستور مقام قضایی به مراکز ماده 16 ارجاع می‌شوند و تحت درمان قرار می‌گیرند که این ربطی به بیمه ندارد.

وی ادامه داد: اگر کسانی در پروسه ماده 16 شرایطی را احراز کنند، می‌توانند در شکل ماده 15 قرار بگیرند و از همان راه به طور مجدد خدمات مورد نظر خود را دریافت کنند.

الهامی درباره جریانی که افراد باید مراجعه کرده و تحت پوشش قرار گیرند، گفت: اگر افراد بیمه پایه داشته یا نداشته باشند، می‌توانند به مراکز پایه‌ای که در سامانه ثبت شده-مثل مراکز ترک اعتیاد- بروند و خدمات بیمه‌ای خود را دریافت کنند.

وی افزود: راه دوم این است که به ادارات کل ما در سراسر استان مراجعه کنند از آنها راهنمایی بخواهند و فهرست مراکز طرف قرارداد را به فرد ارائه می‌کنند.

معاون دفتر بیمه خدمات تخصصی و فوق تخصصی سازمان بیمه سلامت گفت: بعد از مشخص شدن موضوع افراد با بیمه‌نامه در دست مراجعه می‌کنند و خدمت مورد نظر خود را دریافت می‌کنند و اگر بیمه نداشته باشند، درخواست صدور دفترچه می‌کنند و بعد از طی مراحل و برقراری پوشش بیمه، خدمت خود را دریافت می‌کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی