گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

دوگانگی سیاسی مسئولان در برخورد با فضای مجازی

یک جامعه شناس گفت: در شرایطی که اصول اولیه دسترسی آزاد به رسانه در سطح مقام‌های ارشد کشور شکسته و اقماض می‌شود از عموم جامعه و بدنه مردمی چه انتظاری می‌توان داشت.

1399/05/28
|
09:10
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ محمد احمدی با حضور در برنامه گفتگوی اجتماعی با موضوع دوستی‌های اینترنتی گفت: اینترنت یک انقلاب ارتباط جمعی است چرا که سال به سال از همه‌گیری آن در جهان می‌گذرد و وابستگی ما به نرم افزارها، سایت‌های مجازی و به طور کلی امکاناتی که در اختیار ما قرار دارد غیر قابل انکار است.

وی با تاکید بر اینکه عرصه حریم شخصی بسیار علنی‌تر از گذشته شده است، اظهار کرد: اگر در قالب مردم‌شناسی نشانه‌خوانی کنیم تاثیر اینترنت سبب دگرگونی مرزهای حریم خصوصی و خانواده شده است و بسیاری از این مرزها را به عقب رانده است و به همان نسبت که حیطه اقتصاد، مطبوعات و سیاست را تغییر داده است، فرهنگ لباس، آداب و رسوم و مولفه‌های سنتی مارا تحت تاثیر قرار داده است.

این جامعه‌شناس ادامه داد: ما زیر فشار مضاعف خودآرایی و خودنمایی هستیم و از سوی دیگر سیاستگذاری و برنامه هدفمند شده‌ای در عصر دیجیتال از طرف شرکت‌های مگااینترنشال ما را به این سمت می‌برد بدون آن که خودمان متوجه تاثیر قدرت رسانه و شبکه‌های اجتماعی بر روی زندگی باشیم.

به عقیده احمدی تاثیر شبکه‌های اجتماعی برای سنین نوجوانی بسیار بیشتر از سنین بالاتر است چرا که غلیان احساسات، عطش و اشتیاق جنسی در این سنین بسیار زیاد است و محدود به چند شبکه مجازی مانند اینستاگرام است.

وی تجربه کشورهای توسعه یافته در مواجهه با اینترنت را تشریح کرد و گفت: در این کشورها ارتباطات جوانان زیر سن 18 سال که از لحاظ قانونی کودک به حساب می‌آیند کاملا محدود شده به صفحات مجازی خاص است. سیم کارتی که والدین برای آنها خریداری می‌کنند محدودیت دسترسی به صفحات اینترنتی دارد یعنی موبایل کودکان به همه صفحات، کیبردها و سرچ‌ها دسترسی ندارد.

این کارشناس مسائل اجتماعی افزود: آمارها در آسیب‌های اجتماعی نشان می‌دهند فارغ از جغرافیای فرهنگ در همه دنیا جوامعی که بسته‌تر و سنتی تر هستند یا اعتقادات عرفی، سنتی و مذهبی خاص دارند معمولا کودکان خود را بر اساس آن معیارها محدودتر می‌کنند. طبق این آمارها می‌بینیم کوکانی که وارد آسیب‌ها و روابط ناسالم اجتماعی می‌شوند و از آنها سو استفاده عاطفی، احساسی و جنسی می‌شود.

احمدی با تاکید بر لزوم بازنگری قوانین در حوزه فضای مجازی عنوان کرد: در آن دسته از طبقات اجتماعی که دسترسی آسان و ارزان بدون محدودیت وجود دارد زمینه سواستفاده از کودکان در یک فضای بسته اجتماعی و خانوادگی فراهم می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: در کل اگر به سطحی از قانون‌گذاری، دانش و تفهم جامعه در خصوص سن کودک برسیم و قوانین را در حیطه سیاستگذاری بسنجیم متوجه یک سری از کمبودها، محدودیت‌ها و سهل انگاری‌ها خواهیم شد.

احمدی به دوگانگی و حتی چندگانگی سیاسی مسئولان در برخورد با فضای مجازی اشاره کرد و گفت: در حوزه فضای مجازی مسئولان ما از شبکه‌هایی مانند توئیتر و تلگرام استفاده می‌کنند در حالی که این شبکه‌ها فیلتر شده‌اند. پس در شرایطی که اصول اولیه دسترسی آزاد به رسانه در این سطح شکسته و اقماض می‌شود از عموم جامعه و بدنه مردمی چه انتظاری می‌توان داشت.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی