گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

دستیار ارتباطات جمعی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی: 20 درصد اشتغال کل کشور با شیوع کرونا از بین رفته است

روزبه کردونی اظهار کرد: مراکز معتبر پژوهشی و تحقیقاتی بین 2 تا 6 میلیون شغل از دست رفته را بر آورد می کنند. طبق برآورد معاونت اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حدود 20 درصد اشتغال کل کشور از بین رفته است.

1399/06/02
|
14:30
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت وگو در هفته دولت طی نشست خبری با دکتر روزبه کردونی دستیار حقوق شهروندی و دستیار ارتباطات جمعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس موسسه عالی پژوهش تامین در خصوص برنامه‌ها، فعالیت‌ها و دستاوردهای این وزارت خانه سخن گفت.

روزبه کردونی با اشاره به شیوع کرونا در جهان گفت: در یک سال گذشته در کنار موضوع تحریم‌های ظالمانه، از اواخر بهمن ماه سال گذشته با پدیده کرونا در دنیا مواجه شدیم که حداقل در یکصد سال گذشته چنین پدیده‌ای در دنیا بی سابقه بوده و طبق گزارش‌های بین المللی حداقل یک میلیارد و 200 هزار نفر به جمعیت فقیر جهان افزوده شده است. برآوردها بر این است که تمام تلاش‌هایی که در 30 سال گذشته در کشورهای مختلف در بحث مقابله با فقر انجام شده عملا باید به آن تلاش‌های اولیه بازگشت کند.

وی با بیان اینکه کرونا، پدیده‌ای بود که ایران را هم مانند سایر نقاط دنیا هدف قرار داد، اظهار کرد: درست است که کرونا در بخش اول سلامت مردم را مورد هدف قرار داد و تا الان بیش از 20 هزار نفر از هموطنانمان را از دست دادیم ولی در حوزه کسب و کار و اقتصادی و اجتماعی هم تاثیرات بی سابقه‌ای داشت.

دستیار حقوق شهروندی و دستیار ارتباطات جمعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: برآوردها نشان می‌دهد در حدود 135 میلیون کار تمام وقت در دنیا از بین رفته و در ایران هم برآوردهایی که در مراکز معتبر پژوهشی و تحقیقاتی داشتند بین 2 تا 6 میلیون شغل از دست رفته را بر آورد می‌کنند. طبق برآورد معاونت اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حدود 20 درصد اشتغال کل کشور از بین رفته است.

وی به اهمیت این موضوع اشاره کرد و گفت: باید بدانیم این فضا البته درگیری ایران با کرونا، درگیری یکتا و منحصر به فردی بوده است چون سایر کشورها فقط با تاثیرات کرونا در حوزه سلامت، اقتصاد و اجتماع رو به رو بودند ولی ما علاوه بر این باید در کنار مبارزه با بیماری کرونا موضوع تحریم‌ها و همچنین جنگ روانی پیچیده و هدفمندی که علیه کشور وجود دارد را هم تحمل می‌کردیم.

کردونی تاکید کرد: ما بیشتر از آنکه نیازمند ارائه گزارش عملکرد باشیم نیازمند گفتگوی تعاملی هستیم تا وضعیتی را که در این فضا هستیم را بررسی نماید.

***فعال شدن سامانه ثبت نام افراد مشمول بیمه بیکاری؛ اقدامی مناسب در بحران کرونا

روزبه کردونی در رابطه با بیمه بیکاری افراد آسیب دیده از کرونا گفت: یکی از اتفاقات مهمی که هم به سازمان تامین اجتماعی و هم به وزارت تعاون کمک کرد تا در بحران کرونا واکنش سیاستی مناسبی را داشته باشد، این بود که از اسفندماه سامانه ثبت نام افراد مشمول فعال شد و کسانی که کار خودشان را از دست داده بودند در آنجا ثبت نام کردند.

وی متذکر شد: در بیمه بیکاری باید دقت کنیم، طبق برآوردهای مبتنی بر داده، این است که در اردیبهشت ماه 99، 855 هزار نفر در این سامانه ثبت نام کردند. از این تعداد 816 هزار نفر مشمول پرداخت شدند. البته بخش عمده‌ای از این دوستان در ماه‌های بعد از فروردین و اردیبهشت به کار برگشته‌اند.

دستیار حقوق شهروندی و دستیار ارتباطات جمعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: حمایت‌های مالی از کارگران و افرادی که مشاغل خود را از دست داده‌اند، قابل دفاع و متناسب با حمایت‌های دیگر کشورهای دنیا است.

وی با اشاره به اینکه سابقه بیماری‌های واگیردار در دنیا نشان می‌دهد قشر فقیر بیشترین آسیب‌ها را از این بیماری‌ها می‌بینند، اظهار کرد: در موضوع کرونا هم با این پدیده مواجه هستیم. در حوزه کودکان این موضوع پیچیده تر می‌شود. یکی از اقدامات خوب این وزارت خانه بازگشت به تحصیل کودکان بازمانده از تحصیل بود اما با شیوع کرونا و تحمیل فقر بر خانوارها با پدیده‌هایی مثل بازماندن از تحصیل کودکان، کار کودکان و فشارهایی اینچنینی برکودکان مواجه هستیم.

کردونی متناسب سازی حقوق بازنشستگان را از اقدامات سازمان تامین اجتماعی در زمان شیوع کرونا مطرح کرد و گفت: دولت 32 هزار میلیارد تومان برای این امر مصوب کرده است و این اقدام در اوج وضعیتی بود که کرونا بر جامعه بازنشستگی ما تحمیل کرده بود. همچنین معوقات 9 الی 10 ساله بازنشستگان فولاد پرداخت شد.

وی با اذعان به اینکه با وجود اقداماتی که انجام شده، نمی‌توانیم بگوییم وضع بازنشستگان بسیار خوب است و یا مشکلی ندارند، اظهار کرد: این مطالب از این جهت مطرح می‌شود که این امیدواری در بخشی از جامعه وجود داشته باشد که یکسری مسائل دیده می‌شود و در حال حل است وگرنه حجمی از فشار که بر اقشار آسیب پذیر و مستضعف جامعه دارد وارد می‌شود آن قدر هست که ما نمی‌توانیم بگوییم این کار را کردیم و مشکل حل شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی