گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رئیس اداره اجتماعی پلیس آگاهی ناجا در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو : سرقت با تورم و مشکلات اقتصادی ارتباط مستقیمی دارد

سرهنگ شهاب امینی مودب اظهار کرد: ارتباط مستقیمی بین سرقت با تورم و مشکلات اقتصادی وجود دارد.

1399/06/21
|
12:09
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع افزایش سرقت، سرقت اولی‌ها؛ بررسی دلایل از فقر تا اعتیاد و با حضور سرهنگ شهاب امینی مودب، رئیس اداره اجتماعی پلیس آگاهی ناجا و احسان چگینی قاضی دادگستری کرج به روی آنتن رفت.

احسان چگینی به موضوع تقنین به عنوان عاملی مهم در بازدارندگی از جرایم از جمله سرقت اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین مسئله در قانون گذاری، آینده پژوهی است یعنی باید درباره مفاد قوانینی که تصویب می‌شود و همچنین آثاری که بر جامعه می‌گذرد، شناخت و درک صحیحی داشته باشیم.

وی همچنین بیان کرد: در مجلس به ویژه مرکز پژوهش‌های مجلس به عنوان بازوی پژوهشی مجلس شورای اسلامی و نمایندگان باید برای قوانینی که به تصویب می‌رسد، آینده پژوهی انجام دهند و ماحصل آن تبدیل به قانون شود تا در مقام اجرا ضابطین قضایی اجرا و در مقام قضا نیز قضات قضاوت کنند.

این قاضی دادگستری با بیان اینکه جامعه حقوقی از جمله دستگاه قضا، چند وجه را در رابطه با سرقت در نظر می‌گیرد، عنوان کرد: سرقت در زمره جرایم علیه اموال قرار می‌گیرد اما تنها جرمی که موضوع آن مال و اموال تحت مالکیت مردم است، سرقت نیست و تخریب اموال نیز در این زمره قرار دارد اما قدیمی ترین و سنتی ترین جرمی که در رابطه با مال مردم اتفاق می‌افتد، سرقت است.

در ادامه سرهنگ شهاب امینی با تصریح بر اینکه ارتباط مستقیمی بین سرقت با تورم و مشکلات اقتصادی وجود دارد، گفت: پلیس آگاهی یک واحد «پس رویدادی» است یعنی مردم زمانی به پلیس آگاهی مراجعه می‌کنند که یک اتفاقی افتاده است و از پلیس انتظار دارند آن جرم را سریع کشف کند و اموال به سرقت رفته را به مردم برگرداند.

وی درباره وظایف اداره اجتماعی پلیس آگاهی نیز توضیح داد و بیان کرد: این اداره وظیفه دارد به مردم آموزش بدهد و فرهنگ‌سازی کند تا مردم بتوانند اموال خودشان را به خوبی مراقبت کنند تا کمتر در دسترس سارقان قرار گیرد.

رئیس اداره اجتماعی پلیس آگاهی ناجا وقوع بخشی از سرقت‌ها را ناشی از عدم توجه به توصیه‌های پلیسی و نکات ایمنی دانست و عنوان کرد: در مورد سرقت منزل بارها پلیس هشدار داده است طلا، جواهر، پول نقد، ارز یا سکه را در خانه نگهداری نکنید و در این مورد راهکار نیز ارائه داده است و توصیه می‌شود این اموال را در امانات بانک نگهداری کنید. همچنین توصیه شده است به همان میزان که در منزل اموال نگه می‌دارید، به همان اندازه نیز تجهیزات ایمنی را افزایش دهید.

چگینی همچنین به سرقت خودرو اشاره و اظهار کرد: خیلی از مردم با وجود توصیه‌های زیاد، خودروهای خودشان را در در یک نقطه خلوت، تاریک، حاشیه شهر و برای ساعات طولانی پارک می‌کنند و انتظار دارند وقتی بر می‌گردند، خودرو سر جای خود باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی