گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی: برای راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات باید زیرساخت‌های آن در حاکمیت ایران باشد

جلیلی در رادیو گفت‌وگو گفت: باید فناوری عناصر زیرساختی بسیار مهمی همچون سیستم عامل، گوشی‌های همراهی که در اختیار مردم است و عناصر پردازشی در شبکه‌های ارتباطی در اختیار خودمان باشد.

1399/06/24
|
12:17
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو در خصوص بررسی چرایی عدم اهتمام دولت و وزارت ارتباطات به راه ‌اندازی شبکه ملی اطلاعات با حضور دکتر رسول جلیلی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف و عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

رسول جلیلی با رد این موضوع که دولت به صورت مطلق اهتمامی به راه‌ اندازی شبکه ملی اطلاعات ندارد، گفت: در دولت اول آقای روحانی این عدم اهتمام خیلی جدی بود و باور به شبکه ملی اطلاعات وجود نداشت اما در دولت دوم این شرایط بهتر شده است. به خصوص اینکه در نامه‌ای که در سال گذشته به دولت برای راه ‌اندازی شبکه ملی اطلاعات نوشته شد، حرکت جدی در دولت آغاز شده است.

وی با تصریح بر اینکه وزارت ارتباطات در حد توان و امکانات خود اقدامات خوبی انجام داده است، عنوان کرد: پیگیری‌ها و سازمان دهی‌ها صورت گرفته است و هر چند کاستی‌هایی وجود دارد اما اقدامات در راستای راه ‌اندازی شبکه ملی اطلاعات مفید بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف با تصریح بر اینکه در بخش‌هایی در خصوص شبکه ملی اطلاعات اختلاف نظر وجود دارد، اظهار کرد: در لایه‌هایی از شبکه ملی اطلاعات بین مجریان اختلاف نظر وجود دارد؛ به عنوان مثال برخی درباره سطح درگیر شدن وزارت ارتباطات در راه ‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و همچنین استفاده از منابع دولتی یا خصوصی اختلاف نظر دارند.

وی افزود: تجهیزات امنیتی شبکه ملی اطلاعات را از تجهیزات ناب آمریکایی خریداری کرده‌ایم و همچنان درباره امکان ساخت تجهیزات در داخل و اینکه کارکرد مناسب برای پهنای باند را دارد اختلاف نگاه و نظر کارشناسی وجود دارد. حقیقت آن است که باید بین سه تا 10 سال سرمایه گذاری کنیم تا بتوانیم در یک شبکه پهن باند ظرفیت لازم را ایجاد کنیم.

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی با تأکید بر ضرورت ایجاد زیرساخت‌های لازم برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات گفت: باید فناوری عناصر زیرساختی بسیار مهمی همچون سیستم عامل، گوشی‌های همراهی که در اختیار مردم است و عناصر پردازشی در شبکه‌های ارتباطی در اختیار خودمان باشد.

وی بیان کرد: آنچه اهمیت دارد، این است که دستگاه یا نرم افزار مورد استفاده در حاکمیت ایران و نه سازنده دستگاه باشد و حتی متأسفانه بعضی دستگاه‌ها و سیستم‌ها در اختیار شرکت ثالث مجوز نگرفته خارجی است که از این نظر خطر درز اطلاعات را افزایش می‌دهد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی