گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

كارشناس امور اجتماعی و فرهنگی: طرح تغییر ساعت، طرحی که پشتوانه تحقیقاتی ندارد

ملکیان در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: طرح تغییر ساعت صرفا یک الگوگیری از کشورهای غربی بوده و هیچ پشتوانه علمی و تحقیقاتی نداشته و به تناسب نیاز و واقعیات جامعه انجام شده است.

1400/06/31
|
10:04
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر اسماعیل ملکیان، کارشناس امور اجتماعی و فرهنگی با حضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی» در مورد شش ماهه دوم سال و تغییر ساعت گفت: اگر پژوهش دقیق و موشکافانه انجام شود و برآورد دقیق جغرافیایی از کشور داشته باشیم و تسلط بر مدیریت حوزه‌های اجرایی داشته باشیم دلیل و مزایای این طرح مشخص خواهد بود.

وی افزود: طرح تغییر ساعت رسمی کشور تقریبا 3 دهه پیش مطرح شد و 40 درصد کشورها در این طرح مشارکت کردند که اغلب آنها نیز طی این سال‌ها با ایجاد زیر ساخت‌ها و فرهنگ سازی ازاین طرح خارج شده‌اند.

کارشناس امور اجتماعی و فرهنگی افزود: این طرح با هدف توسعه ملی کشورهای پیشرفته و صرفه جویی در مصرف انرژی آغاز شد ولی در حال حاضر تنها 20 درصد کشورها در این طرح مشارکت دارند.

ملکیان تصریح کرد: طرح تغییر ساعت رسمی کشور یک موضوع ملی است که به توسعه ملی کمک می کند و اگر با نگاه ملی به این طرح نگاه کنیم این طرح به دنبال این است تا رضایتمندی مردم را به دنبال داشته باشد.

این کارشناس امور اجتماعی و فرهنگی تاکید کرد: با توجه به شرایط فعلی و با توجه به برآوردی که از کشور وجود دارد و مشکلات سوخت و انرژی حاکم ، به نظر نمی رسد که به این زودی‌ها بتوانیم این قانون را تغییر دهیم.

*** استفاده از طول روز مهمترین دلیل تغییر ساعت رسمی

در ادامه برنامه دکتر امیر حسن زاده، کارشناس مرکز تقویم موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران استفاده از طول روز را مهمترین دلیل و فلسفه تغییر ساعت رسمی عنوان کرد و اظهار داشت: در تابستان فاصله بین طلوع خورشید در ساع 5 تا آغاز ساعت اداره 7.30 حدود 2 تا 2.5 ساعت است که با اعلام ساعت تابستانی کمک می کنیم که یک ساعت از روشنایی روز استفاده شود و در مصرف انرژی نیز صرفه جویی شود.

وی افزود: در ماه خرداد در شهر تهران طول روز بیش از 14 ساعت می شود و در ماه آذر طول روز 4 ساعت کمتر خواهد شد.

حسن زاده گفت: بحث و ایده تغییر ساعت کار، نخستین بار توسط بنجامین فرانکلین، دانشمند و فیزیکدان آمریکایی مطرح شد تا مردم در تابستان برای استفاده بیشتر از نور خورشید کار خود را یک ساعت زودتر شروع کنند.

کارشناس مرکز تقویم موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران افزود: تغییر ساعت رسمی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی در قرن شانزدهم در انگلستان و آلمان و کشورهای اروپایی شروع شد که از ابتدای اردیبهشت تا اوایل مهر ساعت رسمی کشور را تغییر می دادند.

حسن زاده اظهار داشت: در ایران قانون تغییر ساعت رسمی از نیمه دهه 50 و حدود سال 55 آغاز شد و دوباره متوقف شد و از دهه 70 دوباره آغاز شد و تا پایان سال 84 اعمال شد و در سال‌های 84 و 85 انجام نشد و دوباره از سال 86 با تصویب مجلس به صورت مدون در حال اجرا شدن است.

وی اظهار داشت: متاسفانه در طول این سال‌ها از موسسه ژئوفیزیک به عنوان یک نهاد علمی مرتبط با نجوم نظر خواهی در این مورد صورت نگرفت و موسسه به صورت داوطلبانه پیشنهادهای علمی خود را ارائه داده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی