گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك پژوهشگر سواد رسانه ای گفت: هویت فرهنگی افراد در فضای مجازی مبهم است

یک پژوهشگر سواد رسانه ای اظهار داشت: بسیاری از منابع با استفاده از زبان فارسی و ایجاد ظاهری مناسب سعی دارند اهداف و منابع خود را معتبر و مورد اطمینان جلوه دهند.

1396/05/12
|
11:07
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی فضای مجازی و هویت ملی، با حضور دکتر لیلا وصالی (مدرس و پژوهشگر سواد رسانه ای) و دکتر سیده حمیده زرآبادی (نایب رئیس کمیته ارتباطات مجلس شورای اسلامی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر لیلا وصالی با اشاره به این که بسیاری از منابع اطلاعات در فضای مجازی مشخص نیستند، گفت: در بسیاری از مواقع مردم و کاربران فضای مجازی اهداف و ایدولوژی های موجود در مطالب را در نظر نمی گیرند، به طوری که با عدم شناخت کافی از این فضا دست به استفاده می زنند.

وی با بیان این که هویت فرهنگی افراد در فضای مجازی نامشخص و مبهم است، اظهار داشت: بسیاری از منابع با استفاده از زبان فارسی و ایجاد ظاهری مناسب سعی دارند اهداف و منابع خود را معتبر و مورد اطمینان جلوه دهند، در حالی که این شبکه ها نیز می توانند دارای هویت جعلی و نامطلوب باشند.

این پژوهشگر سواد رسانه ای با اشاره به این که شناخت فضای مجازی امروزه امری ضروری است، عنوان کرد: امروزه غالب پیام های جاری در شبکه های مجازی ساخته ی دست ایرانی ها نیست.
وی با بیان این که غالب مصرف ایرانیان در فضای مجازی مربوط به رسانه های غیر بومی است، اظهار داشت: متاسفانه امروزه فرهنگ عمومی کشور تحت تاثیر پیام سازی ها غیر ایرانیان در فضای مجازی قرار گرفته است.

در برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر سیده حمیده زرآبادی با اشاره به چرایی تاسیس شبکه ملی اطلاعات، گفت: با توجه به گسترش فضای مجازی و سرعت روزافزون تحولات در دنیا، تاسیس شبکه ملی اطلاعات به یک ضرورت تبدیل شده است.

وی همچنین در ادامه افزود: وجود شبکه ملی اطلاعات باعث می شود تا جایگاه فضای مجازی در کشور تثبیت شده و باعث گسترش اقتصاد دانش بنیان و اشتغال در کشور شود.

نایب رئیس کمیته ارتباطات مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم وجود نظارت ها در حوزه ی فضای مجازی، خاطر نشان کرد: متاسفانه امروزه در موضوع فضای مجازی و شبکه ملی اطلاعات به اهداف مطلوبی نرسیده ایم، از این رو باید با گسترش نظارت ها، در این راستا قدم برداشته و در مسیر پیشرفت قرار گیریم.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی