گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رییس كمیسیون فرهنگی مجلس گفت: بهترین راه مقابله با رمالی آگاهی سازی و اطلاع رسانی است

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در بسیاری از مجالس رمالی از روحیه دینی و روحیه شخصی افراد سواستفاده می شود، بسیاری از سواستفاده ها ریشه در ناآگاهی افراد دارد.

1396/05/17
|
09:37
|

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" با موضوع بررسی رمالی در فضای مجازی، با حضور خانم دکتر مینو خاکی (مدرس دانشگاه، کارشناس ارشد مذاهب فقهی) و دکتر جمشید جعفرپور (رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه مینو خاکی با اشاره به ریشه لغوی واژه رمالی، گفت: رمل در تعریف لغوی به معنای ریگ یا ماسه است، به طوری که ریشه ای عربی دارد.

وی با بیان این که نا امید شدن از رحمت الهی زمینه ی وجود رمالی را افزایش می دهد، اظهار داشت: امروزه رمالی باعث شده تا مبانی اخلاقی، اعتقادی و ارزشی جامعه ایران مورد هجوم قرار بگیرند.

این کارشناس ارشد مذاهب فقهی با اشاره به این که موضوع رمالی یک آسیب یا معضل اجتماعی است، عنوان کرد: در حال حاضر خانواده های بسیاری با صرف هزینه های گزاف قربانی موضوع رمالی می شوند، به طوری که برخی از این خانواده متلاشی شده و مورد سواستفاده های متعددی قرار می گیرند.

وی با اشاره به این که بسیاری از سرقت ها یا کلاهبرداری ها می تواند در قالب شغل رمالی اتفاق بیفتد، اظهار داشت: انسان همواره ذات و فطرتی کنجکاو دارد، به همین دلیل کنجکاوی در مورد آینده می تواند برای انسان حس خوبی به وجود آورد.

در ادامه ی برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر جمشید جعفرپور با اشاره به علل گرایش مردم به موضوع رمالی، گفت: وجود مشکلات روزمره در زندگی توام با کمبود اعتماد به نفس در افراد و عدم تحمل حجم مشکلات و ترس از آینده مهم ترین دلایلی هستند که فرد را به سمت رمالی می کشانند.

وی با بیان این که موضوع رمالی در بین بانوان همواره شایع تر از آقایان است، اظهار داشت: افزایش نیازها و اضطراب درونی باعث می شود تا زمینه ی مراجعه به رمال در افراد افزایش یابد.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان این که دین اسلام دینِ عقلانیت است، عنوان کرد: در مسیر اسلام هرکاری باید در مسیر عقلانیت پیش برود.

وی با بیان این که بهترین راه مقابله با موضوع رمالی آگاهی سازی و اطلاع رسانی است، خاطر نشان کرد: در بسیاری از مجالس رمالی از روحیه دینی و روحیه شخصی افراد سواستفاده می شود، به طوری که بسیاری از سواستفاده ها ریشه در ناآگاهی افراد دارد.

فایل صوتی برنامه "گفت و گوی اجتماعی" از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی