گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

دبیر ستاد فرهنگی غرب تهران: رویکرد بسیج، مسجد محوری است/ لزوم همکاری بسیج با ائمه جماعات مساجد

عقدایی گفت: رویکرد بسیج رویکرد مسجد محور است و طبق ابلاغیه ها، غالب فعالیت های خود را در سحن مسجد انجام می دهد.

1397/10/15
|
08:45
|

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع پیوست فرهنگی مساجد و با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید احمد عقدایی استاد حوزه و دانشگاه و دبیر ستاد فرهنگی غرب تهران به روی آنتن رفت.

دبیر ستاد فرهنگی غرب تهران در ابتدای مطلب بیان داشت: در جریان پیوست فرهنگی موانعی وجود دارد که باید آنها را برطرف کرد تا اصل مسجد به عنوان یک پیوست فرهنگی برای ما نمایان شود و به دستاوردهای بزرگی برسیم.

وی با اشاره به این موانع گفت: یکی از موانع این است که مساجد ما به نمازخانه تبدیل شده اند یعنی مسجدی که پیامبر (ص) در آن مسائل و مشکلات مردم را برطرف می کرد این کارکرد را برای مردم ندارد. خانه پیامبر (ص) به مسجد چسبیده بود. اینکه مسجد را تنها به عنوان یک نمازخانه ببینیم مانع از یک کار فرهنگی است.

حجت الاسلام عقدایی اظهار کرد: در حال حاضر سرای محلات در تهران بیشتر از مساجد برای مردم وقت می گذارند و بیشتر کار می کنند. دومین مانع، ساخت اشتباه مسجد است. ما امروز شاهد مساجدی هستیم که هیچ اثری از معماری اسلامی در آن نیست. معمولا ائمه جماعت در مسجد مشغولیت های شخصی دارند و یا اینکه توان جسمی ندارند و بسیار پیر هستند.

دبیر ستاد فرهنگی غرب تهران گفت: تا وقتی این موانع و مشکلات وجود داشته باشد قطعاً آنچه که غرب می سازد مسجد به عنوان محور و سنگر در جامعه مطرح نخواهد شد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد نقش بسیج در تقویت مساجد یادآور شد: در کنار این موانع، فرصت هایی هم برای تقویت مساجد وجود دارد. مقام معظم رهبری از بسیج در مساجد به عنوان "بسیجِ مسجد" یاد می کنند. یعنی بسیجی که همراه مسجد است و این دو از هم جدایی ناپذیرند.

حجت الاسلام عقدایی عنوان کرد: در مجموعه بسیج اتفاقات خوبی از جمله "شجره طیبه صالحین" و "بسیج مساجد و محلات" رخ داده است. این یک فرصت است که بسیج با تمام امکانات و جذابیت ها پای کار بیاید و در کنار امام جماعت قرار بگیرد.

دبیر ستاد فرهنگی غرب تهران ابراز داشت: رویکرد بسیج رویکرد مسجد محور است و طبق ابلاغیه ها، غالب فعالیت های خود را در سحن مسجد انجام می دهد.
وی با اشاره به دیگر فرصت های تقویت مساجد گفت: ارتباط بین مساجد و مدارس نیز یکی از فرصتهای خوب است که باید از آن استفاده کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی