گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

سردار رستگارپناه: امریکا از ظرفیت نظامی ایران بعد از جنگ تحمیلی بی اطلاع است

رئیس مرکز مطالعات امنیت گفت: آرایش جنگی امریکا را در خلیج فارس تبلیغی دانست و گفت: امریکایی ها خبر نداشتند ظرفیت‌های بالقوه ای در طول 40سال و بویژه پس از جنگ تحمیلی در ساختار مدیریتی جمهوری اسلامی بوجود آمده است.

1398/03/27
|
11:07
|

حسن رستگارپناه در برنامه گفت وگوی سیاسی رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: طی یکسال گذشته وضعیت منطقه به شکلی پیش رفت که نفوذ جمهوری‌اسلامی و تاثیرگذاری انقلاب اسلامی در منطقه بالا رفت و سیاست‌های آمریکا و متحدانش با شکست مواجه شد. به طوری که منتقدان و تحلیلگران اذعان کردند که روز به روز قدرت منطقه‌ای آمریکا در خاورمیانه کاهش و در مقابل قدرت جمهوری‌اسلامی افزایش یافته است. آنها همچنین معتقدند که روز به روز میزان تاثیرگذاری ایالات‌متحده در مسائل سیاسی، اقتصادی در نظام بین‌الملل رو به کاهش نهاده است. برای نمونه وقتی روند مسائل عراق و افراطی‌گری در آن علی رغم همه هزینه هایی که آمریکا انجام دادند، با شکست مواجه شد.

وی افزود: در مساله سوریه که یک نقطه عطف در تاریخ شیطنت‌های آمریکا بود و آنها انتظار داشتند با حادثه سوریه روند به نفع آنها تغییر پیدا کند که باز هم با شکست روبه‌رو شد و این شکست تاثیری بسیاری در جبهه مقاومت داشت و توسعه خودش را در سطح منطقه افزایش داد. به صورت غیرمستقیم شاهد حوادثی بودند که عربستان در یمن رقم زد و شکست عربستان در یمن و سایر متحدان منطقه‌ای آمریکایی‌ها و از آن سو شکست‌های اسرائیل در سوریه را دیدند با وجود اینکه اسرائیلی‌ها با پشتیبانی آمریکایی‌ها در دامن زدن به افراطی‌گری مذهبی در سوریه وارد عمل شدند و اقدامات مستقیمی را انجام دادند.

رئیس مرکز مطالعات امنیت پایدار دانشگاه امام حسین ادامه داد: امریکا تضعیف شرایط خود را در منطقه مشاهده کرد و بعد از این مسائل شنیدیم که آمریکا گزینه ای روی میز نظامی دارد که به نوعی قصد داشتند با بازوی قدرت این گزینه را مطرح کنند و حرفشان را به کرسی بنشانند، لذا وارد عمل شدند و تصور ‌کردند ما عقب‌نشینی می کنیم. حالا شاید تزلزل‌های اقتصادی و شرایط خاص درون کشور ما را می‌دیدند و می گفتند اگر ما با تجهیزات نظامی وارد شویم و آن هیبت نظامی خودمان را در منطقه افزایش دهیم، برایمان چند اثر دارد؛ نخست اینکه وابستگان ما در منطقه ظرفیتشان افزایش پیدا می‌کند و روحیه ای پیدا می‌کنند که در سیاست‌های ما فعال‌تر وارد شوند.

حسن رستگارپناه گفت: از سوی دیگر آمریکایی‌ها شرایط داخلی کشور ما را به شکلی می‌دیدند که تصور می‌کردند با استفاده تبلیغی از حمله نظامی، جمهوری‌اسلامی با شرایط فروپاشی روبه‌رو می‌شود و ما با آمادگی بیشتر می‌توانیم در ایران اثرگذار باشیم. اما آمریکایی‌ها تز مقاومت و ایستادگی در ایران را درست تجزیه و تحلیل نکرده بودند که مقام معظم رهبری در سخنرانی 14 خرداد آن را به صورت یک استراتژی قاطع در برابر زورگویان و سلطه‌گران مطرح کردند و فرمودند هر چه قدر ما مقاومت و ایستادگی کنیم، آنها با شکست مواجه می‌شوند. در این شرایط تصمیم گرفتند که قدری وضعیت را تغییر دهند، لذا آرایش جنگی گرفتند، اما خبر نداشتند که ما یکسری ظرفیت‌های بالقوه را در طول چهل سال و به ویژه پس از جنگ تحمیلی در ساختار مدیریتی کشور ما به وجود آمده است.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: رهبری هوشمند و مقتدر به عنوان فرماندهی کل قوا، سکانداری نظامی و توانمندی قدرت را در جمهوری‌اسلامی مدیریت می‌کنند. از طرفی ظرفیت‌های نظامی ما و مجموعه آمادگی به وجود آمد و فناوری و تکنولوژی که در عرصه نظامی در اختیار ما قرار گرفت و ظرفیت‌هایی که افزایش پیدا کرده بود، ولی امریکایی‌ها از این موارد اطلاعی نداشتند یا تصور می‌کردند این موارد بالقوه است اما به فعل در نمی‌آید.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی