گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

حجت‌الاسلام هادی‌پور در رادیو گفت‌وگو: امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، فرهنگ دلسوزی عمومی در اسلام است

مدیرکل مساجد گفت: فرهنگ امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، فرهنگ دلسوزی عمومی در اسلام است و در مورد مواردی که خوشایند مردم نیست، باید خودمان را اصلاح کنیم و فرهنگ نقدپذیری را بالا برد.

1400/05/28
|
09:35
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، حجت‌الاسلام سامان هادی‌پور مدیرکل مساجد و مدیر مؤسسه اسرار بیان با برنامه «گفتگوی فرهنگی» به مناسبت دهه ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر در مورد جوان، پرسشگری و مطالبه‌گری مصاحبه کرد.

وی پیرامون کارکرد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر در جامعه گفت: برخی جوانان این امر را مخل آسایش و تفریح خود می‌دانند اما مطالبه‌گری به‌عنوان یکی از بخش‌های امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر می‌تواند از سمت جوانان صورت گیرد و بسیاری از مشکلات را در جامعه حل خواهد کرد.

حجت‌الاسلام هادی‌پور، پرسشگری را باب یادگیری و مقدمه آشنایی با امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر خواند و ادامه داد: غربی‌ها ارزش این فرهنگ را می‌فهمند اما جوانان در مورد فایده کارکرد آن دچار سردرگمی شده‌اند.

مدیرکل مساجد با بیان اینکه ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر به دنبال آن است که بتواند برای مردم این واجب را به‌خوبی تبیین و بستری را برای مطالبه‌گری آنها فراهم کند افزود: جوانان که بخش عمدة سپاه حضرت مهدی (عج) را تشکیل می‌دهند، برای ایفای نقش در جامعه باید مطالبه‌گری را حق خود بدانند و در این عرصه نقش پررنگی داشته باشند.

مدیر مؤسسه اسرار بیان ضمن اشاره به طرح محله اسلامی مسجد محور خاطرنشان کرد: این طرح به دنبال آن است که در یک شهر مردم یک محله شورایی را برپا کنند و با حضور مردم و به‌ویژه جوانان، مسائل و مشکلات محله را با حمایت قانونی و قضایی ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر با پیگیری از مسئولان مرتفع کنند تا مسئول به وظیفه خود عمل و یا از کار کناره‌گیری کند.

حجت‌الاسلام هادی‌پور در رادیو گفت‌وگو با بیان اینکه بی‌مسئولیتی برخی مسئولان موجب نارضایتی مردم از نظام می‌شود گفت: در قوه قضائیه و دادستانی‌ها شعب ویژه‌ای برای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر شکل‌گرفته تا اگر مسئولی پاسخگو نبود، قوه قضائیه وارد عمل شود.

وی خدمت به مردم را بزرگ‌ترین معروف و آزار آنها بزرگ‌ترین منکر دانست و اظهار کرد: امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر دارای سه قِسم مردم به مسئولان، مسئولان به مردم و مردم به مردم است و در قِسم سوم دین به دنبال آن است که مردم نسبت به هم بی‌تفاوت نباشند.

حجت‌الاسلام هادی‌پور تصریح کرد: فرهنگ امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، فرهنگ دلسوزی عمومی در اسلام است و در مورد مواردی که خوشایند مردم نیست، باید خودمان را اصلاح کنیم و فرهنگ نقدپذیری را بالا برد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی