گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

مدیر مركز مطالعات فرهنگی و هنری سازمان بسیج كشور: آتش به اختیار، منطقی‌ترین راه در شرایط رهاسازی فرهنگی است

پورجباری در رادیو گفت‌وگو گفت: آتش به اختیاری ناظر به شرایط اضطرار است نه شرایط عادی و منطقی ترین راه در شرایط رهاسازی فرهنگی است.

1400/09/04
|
17:09
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر پژمان پورجباری کارشناس فرهنگی حوزه بسیج و مدیر مرکز مطالعات فرهنگی و هنری سازمان بسیج کشور به مناسبت هفته بسیج در برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد آتش به اختیاری در مهندسی فرهنگی به عنوان رسالت امروز بسیج مصاحبه کرد.

پورجباری گفت: آتش به اختیاری و مهندسی فرهنگی متناقض یکدیگرند چرا که آتش به اختیاری، امر رهاسازی را به تابعان این ماموریت القا می کند اما مهندسی کردن آن تناقض ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه فرهنگ بسیج و بسیجی زاییده دوران دفاع مقدس است ادامه داد: آتش به اختیار همان آتش به فرمان است و قطعا نظم و انسجامی پشت آن است؛ لذا آتش به اختیاری ناظر به شرایط اضطرار است نه شرایط عادی و در شرایط جنگی و شرایطی که ارتباط قرارگاه با نیرو قطع می شود مطرح می گردد؛ در حوزه فرهنگی نیز، قرارگاه فرهنگی کشور، شورای عالی انقلاب فرهنگی است و آتش به اختیار زمانی است که شاهد رهاسازی فرهنگی هستیم؛ به ویژه در نیمه دوم دولت احمدی نژاد دو دوره دولت روحانی مسائل فرهنگی از اولویت های کشور کنار رفت و عملا شاهد رهاسازی فرهنگی بودیم و آتش به اختیاری تنها چاره این رهاسازی بود.

این کارشناس فرهنگی حوزه بسیج با ابراز تاسف از کاهش بودجه برای این حوزه خاطرنشان کرد: آتش به اختیار منطقی ترین راه در شرایط رهاسازی فرهنگی است.
مدیر مرکز مطالعات فرهنگی و هنری سازمان بسیج کشور گفت: آتش به اختیاری در فضای جامعه به یک معنا حرکت خود است اما ناظر به بخش های مردم نهاد نیز طبیعتا باید رخ دهد.

پورجباری در مصاحبه با رادیو گفت و گو کمک مومنانه را از جمله فرهنگ های خودجوش مردمی دانست و عنوان کرد: آتش به اختیاری از زاویه غیرحاکمیتی به عنوان یک بخشی از ویژگی انقلاب اسلامی است که باید به صورت خودجوش رخ دهد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی