گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

مدیر كل مبادلات فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی: دیپلماسی فرهنگی به عنوان یک دغدغه پذیرفته شود

سعادت در رادیو گفت و گو گفت: تمام کسانی که در حوزه فرهنگی خودشان را مسئول می‌دانند، باید دیپلماسی فرهنگی را به عنوان یک دغدغه بپذیرند و در این صورت قوانین و رفتارهای موازی حذف خواهد شد و کارهای سلیقه‌ای نیز از بین خواهد رفت.

1400/09/08
|
11:37
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر علی سعادت قلی پورآذر مدیر کل مبادلات فرهنگی و سازمان‌های بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد فعالیت‌های فرهنگی موسسه اکو مصاحبه کرد.

سعادت ضمن اشاره به پیمان اقتصادی اکو که با هدف ترویج همکاری‌های اقتصادی بین ایران، ترکیه و پاکستان شکل گرفته گفت: این پیمان سال 62 شکل گرفت و در سومین اجلاس سالیانه آن، بنا شد برای گسترش روابط از عامل فرهنگی نیز استفاده شود.

وی افزود: پس از آن برای تقسیم کار بین سه کشور یک موسسه فرهنگی در ایران، علمی در پاکستان و همچنین موسسه آموزشی در ترکیه مستقر است.

مدیر کل مبادلات فرهنگی و سازمان‌های بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در مورد عدم بهره برداری از ظرفیت اکو خاطرنشان کرد: برخی از دلایل، خارجی است و برخی دلایل دیگر داخلی است که ابزار فرهنگی به مثابه نفوذ یک کشور در منطقه و قدرت نمایی از دید سیاست گذاران پنهان مانده و سیاست گذاری نشده است و همچنین زیرساخت‌های ملی باید تقویت شود.

وی ادامه داد: رویکردهای منطقه‌ای محیط پیرامون ایران رقابتی است و موضوعات مختلف در این فضا به سرعت به فضای سیاسی و امنیتی ارتقا پیدا می‌کند.

سعادت در مصاحبه با رادیو گفت و گو با بیان اینکه در روابط با همسایگان اشتراکات فرهنگی، مشکل ایجاد کرده اذعان کرد: یک نهاد سیاست گذاری فرهنگی باید به طور تخصصی موضوع سیاست گذاری فرهنگی را تبیین نماید.

این مدیرکل همچنین از نبود متولی در نقاط عطف و کانونی فرهنگی ابراز تاسف کرد و ادامه داد: رفتار سیاست گذاری واحد از یک بخش واحد وجود ندارد و راهبردی برای آن وجود ندارد در حالی که باید نتیجه گرا باشیم و با کارکرد به آنها برسیم.

وی پراکندگی و احساس واکنشی را دو ویژگی مشخص رفتار فرهنگی در ایران دانست و یادآور شد: تمام تلاش‌هایی که تاکنون شده کافی نیست و باید سیاست گذاری واحدی در دستور کار باشد و کسانی برای این فضا نسخه بپیچند که در این حوزه متخصص باشند.

سعادت با بیان اینکه برای حضور در بازی جهانی باید استاندارد جهانی داشته باشیم اضافه کرد: تمام کسانی که در حوزه فرهنگی خودشان را مسئول می‌دانند، باید دیپلماسی فرهنگی را به عنوان یک دغدغه بپذیرند و در این صورت قوانین و رفتارهای موازی حذف خواهد شد و کارهای سلیقه‌ای نیز از بین خواهد رفت و یک سیاست گذار واحد را می‌پذیریم.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی