گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

كارشناس استراتژی فرهنگی: بودجه فرهنگی تقویت شود

بهرامی معتقد است که اگر بودجه فرهنگی تقویت شود در سالهای بعد با بحران‌های کمتری مواجه خواهیم شد چراکه مشکلات در حوزه‌های دیگر به خاطر فرهنگ اشتباه و ضعیف است.

1400/09/14
|
13:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر محمد بهرامی کارشناس استراتژی فرهنگی در رابطه با جایگاه نوجوانان و جوانان و فرهنگ غربی با برنامه «گفتگوی فرهنگی» مصاحبه کرد.

بهرامی تاثیرپذیری از محیط را به عنوان بارزترین شاخصه در سنین جوانی و نوجوانی عنوان کرد و گفت: خود این تاثیرپذیری هم بستگی دارد که شاکله فکری آن‌ها از دوران کودکی چگونه شکل گرفته باشد.

وی افزود: اگر این شاکله منطبق با فلسفه کودک و به درستی شکل گرفته باشد تأثیرپذیری افراد هم به حداقل خود خواهد رسید و شاید این تأثیر پذیری به تاثیرگذاری تبدیل شود.

کارشناس استراتژی فرهنگی متذکرشد: اگر هم راستا با تحولات جهان حرکت نکنیم نمی‌توانیم جوان امروز را با خود همراه کنیم.

بهرامی از فرهنگ غرب با تعبیر فرهنگ معارض و نقطه مقابل فرهنگ کشورمان یادکرد و گفت: غرب از فرهنگ خود هدفی دارد و هدفش هم تغییر افکار و رفتار و گفتار نوجوانان و جوانان ماست لذا اگر برای این موضوع برنامه ریزی نکنیم در آینده با پدیده عجیبی روبرو خواهیم شد.

وی معتقد است که باید تفکر انتقادی و درست فکر کردن و چیدمان فکری و چگونه تصمیم گرفتن را از دوران کودکی آموزش داد تا در سنین نوجوانی و جوانی به درستی تشخیص دهند و تصمیم درست بگیرند.

کارشناس استراتژی فرهنگی درمورد علت مظلوم بودن فرهنگ در کشورمان و همچنین فریفته شدن جوانان به فرهنگ فاقد محتوا و بی ارزش غرب گفت: فرهنگ ما یک فرهنگ غنی ایرانی اسلامی با سبقه تاریخی و دینی کاملی است اما نتوانستیم در مقابل فرهنگ پوشالی و فریبنده غرب درست عمل کنیم.

وی از تشکیل جلسات مکرر شورای عالی انقلاب فرهنگی با ریاست آیت الله رئیسی ابراز خرسندی کرد و گفت: رئیس جمهور دستورات زیادی در این حوزه صادر کردند اما تقاضای ما این است که برای سنین کودکی و نوجوانی هم دستورالعمل و آئین نامه اجرایی خوبی تدوین شود.

بهرامی با اظهار اینکه سیستم و پایه اصلی در جمهوری اسلامی ایران، فرهنگ است افزود: این یعنی تمام حرکات و اقدامات و اتفاقات باید در راستای این پایه قرار بگیرند و این موضوع در تمام سندها و بیانیه‌های مقام معظم رهبری مورد اشاره و تأکید قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر که جنگ در عرصه فرهنگ است لذا شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان بزرگترین قرارگاه فرهنگی کشور اگر اقدامات خود را سریع انجام ندهد از این وضعیت هم به سطوح پایین تری نزول پیدا خواهیم کرد.

بهرامی معتقد است که اگر بودجه فرهنگی تقویت شود در سالهای بعد با بحران‌های کمتری مواجه خواهیم شد چراکه مشکلات در حوزه‌های دیگر به خاطر فرهنگ اشتباه و ضعیف است و لذا باید روی فرهنگ کار کرد.

کارشناس استراتژی فرهنگی رسانه را مهمترین ابزار نفوذ بر افکار و رفتار نوجوانان و انتقال فرهنگ دانست و گفت: راهکار این است که غنای رسانه‌ای ایجاد کنیم که این هم نیازمند اعتمادسازی با استفاده از تولید محتوای درست و تغییر ذائقه مخاطب است.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی