گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

پژوهشگر گروه فرهنگ نویسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی: نگارش فارسی در بهترین وضعیت خود قرار دارد

قربان زاده گفت: امروزه نگارش فارسی در مقایسه با 800 سال گذشته در بهترین حالت خود قرار دارد، چرا که زبان نوشتار به گفتار بسیار نزدیک شده است.

1400/10/08
|
12:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، فرهاد قربان زاده پژوهشگر گروه فرهنگ نویسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد آسیب‌های غلط املایی بر پیکره زبان فارسی مصاحبه کرد.

قربان زاده با بیان اینکه وضع نگارش فارسی در مقایسه با 800 سال گذشته، امروز در بهترین حالت خود قرار دارد گفت: زبان نوشتار به گفتار بسیار نزدیک شده و یکی از ویژگی‌های یک نگارش خوب، بیشترین نزدیکی به زبان گفتار است و از حالت تصنعی که در دوره قاچار داشتیم، خارج شدیم و لذا در وضعیت خوبی قرار داریم.

وی ضمن اشاره به تفاوت نه چندان عمده زبان گفتار نسبت به گذشته یادآور شد: نوشتار اهل قلم به سمت سادگی رفته و موجب شده نثر حالت خوبی داشته باشد.

این پژوهشگر گروه فرهنگ نویسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی با بیان اینکه اهل قلم افرادی هستند که در یک رسانه می‌نویسند اضافه کرد: امروزه با وجود فضای مجازی، کم سوادی آشکار شده و این در حالی است که غلط املایی همواره وجود داشته است.

قربان زاده در رادیو گفت و گو با اشاره به سبک متفاوت نگارش خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها اظهار کرد: رسانه‌ها و خبرگزاری که جدی تر عمل می‌کنند، نثر بدی ندارند البته به معنای عدم اشتباه آنها نیست اما نفس کار رسانه و خبرگزاری شتاب و تعجیل را می‌طلبد و همین موجب می‌شود بازنگری‌هایی که باید صورت گیرد تا مطلب به درستی به خواننده منتقل شود، کمتر مورد توجه باشد.

وی همچنین با بیان اینکه تمام افراد در یک رسانه سواد نگارشی و فارسی دانی یکسانی ندارند گفت: یک رسانه برای ارتقاء نثر و نگارش خود باید از ویراستاران تراز اول استفاده کند تا سطح نگارش خبرنگاران را تا یک سطح نسبی بالا ببرد.

قربان زاده در ادامه با اشاره به نقش مهم ویراستاران در ویرایش اخبار افزود: غلط املایی در تمام جوامع نکوهیده است اما غلط املایی افرادی که مخاطبان اندکی دارند، چندان نکوهیده نیست مگر آنکه جامعه مخاطب بزرگی داشته باشد.

این پژوهشگر ضمن اشاره به تغییر زبان، خط و همچنین رسم الخط بیان کرد: از دوره انقلاب مشروطه تا امروز در حوزه رسم الخط و خط به همگونی رسیده‌ایم. در طول 5 دهه اخیر نیز رسم الخط به سمت همگرایی پیش رفته و از این لحاظ به اتفاق زبانی می‌رسیم که در حوزه علم زبان شناسی به آن برنامه ریزی زبان می‌گویند که در سازمان‌ها و نهادهای بزرگ دولتی و به ویژه فرهنگستان‌ها انجام می‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی