گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

رئیس كمیسیون سبك زندگی ایرانی اسلامی سازمان بسیج اساتید: نفوذ فرهنگی حاصل عدم درونی شدن رفتارهاست

بنائیان سفید گفت: دلیل عدم تثبیت و درونی شدن رفتارها، شاهد نفوذ فرهنگی و خارج شدن از مسیر اصلی فرهنگ هستیم.

1400/10/13
|
10:34
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر محمد بنائیان سفید رئیس کمیسیون سبک زندگی ایرانی اسلامی مبتنی بر گام دوم انقلاب سازمان بسیج اساتید و معاون و مشاور پیشین وزرای اسبق آموزش و پرورش با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد ارتباط مفهومی و تنگاتنگ مقوله فرهنگ و تمدن مصاحبه کرد.

بنائیان سفید با بیان اینکه فرهنگ، تمدن زاست گفت: از دل تمدن‌های مختلف، تمدن اسلامی ایجاد می‌شود که مبتنی بر مبانی، اصول و ارزش هاست و مبتنی بر آرمان‌های اسلامی است؛ لذا در تمدن علاوه بر آسایش افراد، معنویت، تفکر و فرهنگ نیز مورد توجه است.

وی همچنین تمدن را تلفیقی از فرهنگ‌های مختلف تعریف کرد و ادامه داد: در جهان بینی اسلامی، فرهنگ به معنی نظام اعتقادات، ارزش‌ها، رفتارها و هنجارهای اسلامی است و لذا فرهنگ می‌تواند در یک جامعه، هویت ساز باشد.

رئیس کمیسیون سبک زندگی ایرانی اسلامی مبتنی بر گام دوم انقلاب سازمان بسیج اساتید در رادیو گفت و گو با بیان اینکه در تمدن، آرامش و آسایش مطرح می‌شود اظهار کرد: فرهنگ جهت دهنده راهی است که ما را به تمدن برساند و همچنین تمدن نوین اسلامی به معنای بیگانگی با علم و فناوری نیست بلکه به معنای ابزار و تکنولوژی در نظام اجتماعی است که می‌تواند در وجود تمدن هضم شود.

بنائیان سفید در رادیو گفت و گو مهندسی فرهنگی را تطبیق اقتضای زمان و مکان با هویت اسلامی تعریف کرد و ادامه داد: پس از انقلاب در بعد فرهنگ و تمدن نقاط مثبت زیادی را شاهد هستیم و در حکمرانی اسلامی مطرح کردیم که اگر کشوری مبتنی بر اعتقادات و باورهایش باشد می‌تواند مبانی و اقتصاد خود را حفظ نماید.

مشاور پیشین وزرای اسبق آموزش و پرورش با اذعان به ضعیف بودن در حوزه فرهنگ سازی مبانی فرهنگی امام راحل (ره) خاطرنشان کرد: به دلیل عدم تثبیت و درونی شدن رفتارها، شاهد نفوذ فرهنگی و خارج شدن از مسیر اصلی فرهنگ هستیم.

وی همچنین با اشاره به 3 سطح فرهنگ تشریح کرد: فرهنگ عمومی، فرهنگ ملی و فرهنگ حرفه‌ای 3 سطح فرهنگ است؛ فرهنگ ملی نظام واره‌هایی است که هویت ساز ملت است و ارزش‌ها و باورها را برای جامعه تبیین می‌کند، فرهنگ عمومی عمق کمتری دارد و به ارزش‌ها و نگرش‌ها به اقتضای زمان مربوط می‌شود اما نتوانستیم این فرهنگ را به درستی تبیین کنیم که موجب بروز رفتارهای بی فرهنگی می‌شود. همچنین فرهنگ حرفه‌ای ارزش‌ها و الگوها برای شاغلان است تا هر کس در هر حرفه‌ای که هست کار خود را به درستی انجام دهد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی