گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

مدرس دانشگاه: چین و ژاپن برای تقلیل ارزش دلار سیاست مقاومت درپیش گرفتند

مدرس دانشگاه گفت: امروز صندوق پول آسیایی توسط کشورهایی مانند چین، ژاپن و کره تشکیل می‌شود، این حرکت علیه جریان دلار آمریکاست، آمریکایی که به دنبال آن است که سیطره سیاست‌های ارزی خودش را بر اقتصاد جهان حاکم کند.

1398/05/22
|
09:15
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تبیین مفهوم مقاومت در اندیشه رهبر معظم انقلاب) با حضور دکتر مهدی امیدی، مدرس دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مهدی امیدی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: گاهی در میان عامه مردم چنین فکر اشتباهی شکل می‌گیرد که اگر ما راهبرد مقاومت را کنار بگذاریم و مانند کشورهای ترکیه، کره جنوبی و ژاپن عمل کنیم، طبیعتا اقتصاد ما هم بهبود خواهد یافت. درباره این تصور باید نکته‌ای را بگویم نخست همه کشورهایی که از حیث اقتصادی وضعیت نسبتا بهتری را دارند، لزوما به این معنا نبوده که عرصه مقاومت را در اقتصاد خودشان کنار گذاشتند. در حالی که کشورهای چین، ژاپن و کره همه این کشورها کارهای بسیار گسترده‌ای را در حوزه اقتصاد انجام دادند که علیه جریان اقتصادی بین‌المللی آمریکا بوده است.

وی افزود: همین کشورها تعارض‌ها و تضادهایی با آمریکا پیدا کردند که هزینه آن‌را نیز پرداختند. لذا امروز شاهد هستیم صندوق پول آسیایی توسط کشورهایی مانند چین، ژاپن و کره تشکیل می‌شود، این حرکت علیه جریان دلار آمریکاست، آمریکایی که به دنبال آن است که سیطره سیاست‌های ارزی خودش را بر اقتصاد جهان حاکم کند. از طرفی اگر برخی از صنایع کره را مثال بزنید، در حوزه خودروسازی یا کشتی‌سازی که موفق بودند و گاهی هم با ایران‌خودرو و کارخانه‌های ماشین‌سازی ما مقایسه می‌شود. لذا باید اشاره کنیم که علت موفقیت کره جنوبی یا کشورهایی از این سنخ، سازش با جریان امپریالیستی و آمریکایی نبوده است، چنین کشورهایی تا جایی که ممکن بوده، هزینه ایستادگی و خودکفایی در مقابل وابستگی اقتصادی به آمریکا را دادند.

مدرس دانشگاه ادامه داد: همین حالا آمریکا مالیات‌های گسترده‌ای را برای کالاهای چینی مقرر کرده است و بر سر این مساله میان چین و آمریکا مباحثی جاری است و اختلافاتی به وجود آمده است. از طرفی برخی کشورهایی که با صندوق‌های بین‌المللی پول و بانک جهانی گسترده‌ترین فعالیت‌های اقتصادی را داشتند، اما امروز مجموعه این فعالیت‌ها باعث شده که به رکود اقتصادی و فروپاشی برسند، مثال این کشورها آرژانتین، برزیل و مکزیک است که امروز دچار فروپاشی اقتصادی از حیث کارآمدی، تورم، بیکاری و دیگر مولفه‌های اقتصادی شدند.

مهدی امیدی گفت: برای همین ما باید در رابطه با این مساله آگاه باشیم که لزوما مسیر سازش مسیری نیست که عامل موفقیت کشورها می‌شود، کشورهایی مانند برزیل و آراژانتین کشورهای پرواضح این حوزه هستند، اما آیا اقتصاد این کشورها موفق شده است؟ طبیعتا خیر، پس امروز باید در قالب اقتصاد که اغلب مردم با مسائل ناشی از آن درگیر هستند و مشکل دارند، با همه این مسائل و هزینه‌ها، اتفاقا رویکرد مقاومت در شرایط امروز می‌تواند کمک حال ما باشد و ما را از شرایط امروز از این وضعیت فعلی اقتصادی خارج کند.

وی افزود: حضرت علی (ع) در خطبه 173 نهج‌البلاغه می‌فرماید این علم و سختی را کسی نمی‌تواند به دوش بکشد الا اهل بصیرت و صبر و استقامت و عالمان عالم به مواضع حق. لذا اگر ما راه مقاومت را در پیش نگیریم؛ راهی جز تسلیم و سازش نخواهیم داشت، اگرچه این امر مقاومت لزوما اختصاص به جمهوری‌اسلامی هم ندارد، اگرچه ادعای این را هم نداریم که سایر کشورها همه الگوهای مقاومتشان را از ما برداشتند، بلکه ما می‌بینیم حتی در کشورهایی که ایدئولوژی اسلامی هم ندارند، آنها هم در مقابل زورگوهایی استکبار جهانی و کشورهای به اصطلاح ابرقدرت مقاومت می‌کنند، امروز این مقاومت‌ها نمونه‌های مختلفی هم در عرصه سیاست خارجی، فرهنگ و اقتصاد دارد.

مدرس دانشگاه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو ادامه داد: در حال حاضر پیمان‌های پولی که میان کشورها شکل می‌گیرد، علیه سیستم دلاری آمریکاست که به طور طبیعی به دنبال آن است که منافع هر کشوری را تامین کند یا در حوزه‌های فرهنگی کشورهایی حتی اروپایی مانند فرانسه را می‌بینیم که در مقابل موج فرهنگ هالیوودی می‌ایستند و مقاومت می‌کنند. بنابراین بحث مقاومت مخصوص جمهوری‌اسلامی نیست اما آنچه اختصاص به جمهوری‌اسلامی دارد، ایستادگی تمام قدر در برابر استکبار جهانی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی