گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل سیاسی: باشگاه کشورهای تحریمی از صلح هرمز استقبال خواهند کرد

یاسر برخوداری گفت: کشورهایی که در حوزه کشورهای باشگاه تحریمی آمریکا هستند از طرح صلح هرمز استقبال کنند، اما تصور می‌کنم کشورهای حوزه خلیج‌فارس به غیر از قطر استقبالی نکنند.

1398/07/05
|
09:49
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و بررسی سفر رئیس‌جمهور به نیویورک دیدارها و مهم‌ترین محورهای سخنرانی رئیس‌جمهور در نشست عمومی سازمان ملل) در ادامه با ارتباط تلفنی با یاسر برخوداری، کارشناس مسائل سیاسی روانه شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

یاسر برخورداری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: جای خوشحالی دارد که رئیس‌جمهور طی چند سالی که در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل شرکت می‌کند، برای نخستین بار قبل سفر ایده‌ای برای سخنرانی در مجمع اعلام کرد که درباره آن می‌توان در محافل دانشگاهی و نخبگانی بحث و تبادل‌نظر کرد. ایده صلح، یک ایده فعال صلح‌گرایانه است و ما پس از راهبرد صبر استراتژیک به ایده مقاومت فعالانه رسیدیم، لذا تصور می‌کنم بحث صلح هرمز و ائتلاف امید نیز نشات گرفته از آن راهبرد باشد که ما در بحث پرونده هسته‌ای داریم.

وی افزود: به عبارتی دیدگاه ما به جای آن‌که منفعلانه باشد، فاعلانه شده است و برخی از کشورها نه تنها در حوزه خلیج‌فارس بلکه در سطح دنیا که با ما دارای منافع مشترکی هستند و همکاری‌های خوبی با ما دارند، از طرح صلح هرمز و ائتلاف امید استقبال می‌کنند، اما پیش‌بینی من بر این است چون کشورهای حوزه خلیج‌فارس هنوز نتوانستند از آن فضایی که با ایالات‌متحده دارند، خارج شوند، استقبالی از طرح روحانی داشته باشند، اما متحدان ما که نامش را باشگاه کشورهای تحریمی می‌گذارم، به طوری که می‌دانید امروز بیست و پنج کشور دنیا با جمعیت بالغ بر یک و نیم میلیارد نفر توسط ایالات‌متحده تحریم شدند.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: امروز دیگر قدرت، موازنه و کارآیی تحریم‌های آمریکا به نحوی اثربخشی خودش را کاهش می‌دهد، زیرا وقتی کشوری یک و نیم میلیارد جمعیت دنیا را تحریم می‌کند، نمی‌توانید بگویید که در حال ایجاد اجماع جهانی هستید. بنابراین پیش‌بینی می‌کنم کشورهایی که در حوزه کشورهای باشگاه تحریمی آمریکا هستند از طرح صلح هرمز استقبال کنند، اما تصور می‌کنم کشورهای حوزه خلیج‌فارس به غیر از قطر استقبالی نکنند و شاید قطر از این طرح استقبال کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی