گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

محمدعلی پورمختار: فرصتی برای اصلاح ایرادات طرح قانون اصلاح انتخابات نداریم/ طرح اصلاح قانون انتخابات از هدف خودش دور شد

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ گفت: احساس می‌کنم طرح اصلاح قانون انتخابات از هدف خودش دور شده است، زیرا پس از مطرح شدن در صحن مجلس آن‌قدر پیشنهادات مختلف به آن اضافه کردند که آن هدف اصلی گم شد.

1398/07/25
|
09:39
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل علل و عوامل مسکوت ماندن طرح اصلاح قانون انتخابات) با حضور محمدعلی پورمختار، نماینده مردم بهار و کبودر آهنگ در مجلس روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

محمدعلی پورمختار در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: در سه دوره مجلس عادت بدی را تجربه کردیم که این عادت خیلی دیر شروع می‌شود و این شروع دیرهنگام با خود شائبه‌های مختلفی را ایجاد می‌کند که نمایندگان فعلی قصد دارند منافعی برای خودشان به وجود بیاورند، از این دست حرف‌ها و حدیث‌ها که خودتان هم شنیدید، اما به طور شخصی اعتقاد دارم باید یک نگاهی در بحث ورودی‌ها وجود داشته باشد.

وی افزود: اعتقادم بر این است که اگر قوه مقننه در کشور درست شود، قوای دیگر نیز بر اساس همین ریل‌گذاری که قوه مقننه صورت می‌گیرد، حرکت خواهند کرد، برای مثال یک قاضی در دادگستری می‌خواهد رای بدهد، بر اساس همین قانون است. چند روز پیش دیداری با آبایی، وزیر دادگستری داشتیم و در آنجا بحث از زندانی‌ها شد، زمان رژیم گذشته 15 هزار زندانی داشتیم و امروز که جمعیت ما دو برابر شده، تقریبا سی هزار زندانی باید داشته باشیم، اما امروز نزدیک به 250 هزار زندانی داریم که اگر علل آن را بررسی کنیم، به قوه مقننه برمی‌گردد.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ ادامه داد: بنابراین اگر بخواهیم قاضی را برای جرائم محدود کنیم که حکم زندان ندهد، شاید این معضل به وجود نیاید. قصدم در اشاره به این موضوع تعدد قوانین در حوزه‌های مختلف است. چون نمایندگان با نگاه‌های محلی انتخاب و وارد مجلس می‌شوند، معمولا بیشتر نگاه‌های محلی دارد تا نگاه‌ ملی. اگرچه نگاه‌های محلی هم باید وجود داشته باشد، من نماینده در میان مردم هستم و مردم مسائلی را به من منتقل می‌کنند.

محمدعلی پورمختار گفت: از بُعد اجرای باید دولت را تحت مراقبت داشته باشیم، جایی که احساس می‌کنم نیاز به قانونگذاری دارد، باید نسبت به قانونگذاری اقدام کنم، اما واقعیت قضیه این است که نگاه‌های نمایندگان خیلی محلی است و در طرح اصلاح انتخابات بیشتر بر استانی شدن انتخابات نظر دارد که در واقع در مجلس گذشته نیمه‌کاره رها شد و در این مجلس نیز به همین شکل، در واقع مسکوت نمانده است، ایرادهایی که شورای نگهبان به آن وارد کرد، در این فاصله باقی‌مانده امکان ندارد که بتوان ایرادات را برطرف کرد.

وی افزود: از طرفی من احساس می‌کنم طرح اصلاح قانون انتخابات از هدف خودش دور شده است، در این طرح قصد داشتیم که انتخابات را استانی کنیم، البته استانی شدن به معنای تام و تمام نبود، زیرا قانون اساسی به ما اجازه نداد که چنین روندی پیش برود، اگرچه هر شهرستان نماینده خودش را داشت اما به جای رای از شهرستان خودشان از کل استان نیز باید رای گردآوری می‌شد که این موضوع قدری وزن ورودی‌های به مجلس را بالا ببرد، اما متاسفانه پس از مطرح شدن در صحن مجلس آن‌قدر پیشنهادات مختلف به آن اضافه کردند که آن هدف اصلی گم شد.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: رهبری اخیرا در سیاست‌های کلی قانونگذاری بحثی را ابلاغ کرد که به نظرم به موقع و به جا بود، گاهی طرحی به مجلس می‌آید که آن‌قدر موارد دیگری را به آن اضافه می‌کنیم که آن طرح از عنوان و هدف خودش دور می‌شود، درباره طرح اصلا قانون انتخابات هم همین اتفاق رخ داده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی