گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك كارشناس مسائل بین‌الملل مطرح كرد؛ سوالات بی پاسخ یازده سپتامبر

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: قبل از وقوع یازده سپتامبر ، زمینه‌سازی لازم برای پذیرش این موضوع از سوی افکار عمومی صورت گرفته بود.

1399/06/20
|
16:39
|

محسن محمدی الموتی، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» که با موضوع بررسی ابعاد یازده سپتامبر از آنتن رادیو گفت‌وگو به صورت زنده پخش می‌شد، اظهار کرد: در ارتباط با این موضوع، هنوز که هنوز است دیدگاه شفاف و مشخصی بروز و ظهور پیدا نکرده است و بسیاری از شاخص‌ها نشان از توطئه آمیز بودن این اتفاق دارد.

وی با بیان اینکه در ارتباط با موضوع یازده سپتامبر تاکنون از سوی کارشناسان و محققان سوالات اساسی مطرح شده که به برخی از آنها هنوز پاسخ قانع‌کننده‌ای داده نشده است، گفت: مثلاً اینکه چرا در آن روز یهودیان شاغل در این دو برج مرخصی بودند و یا در آن مکان حضور نداشتند یا اینکه گفته می‌شود بخش از تخریب‌ها در این دو برج ناشی از ضربه موشک بوده است نه صرفا برخورد دو هواپیما.

الموتی با بیان اینکه در مورد این حادثه و موضوعاتی که در پی آن ایجاد شد زمینه سازی روانی از قبل انجام شده بود، افزود: نشانه‌ها بیانگر این موضوع است که عربستان و آمریکا در این ارتباط هم دست بوده‌اند، بسیاری از نشانه‌ها و فکت‌ها بیانگر این موضوع است که عربستان در این حادثه دخالت جدی داشته ولی آمریکایی‌ها با این مسئله برخورد جدی نکردند.

وی با بیان اینکه یازده سپتامبر به مانند کوه یخی است که سطح آن پیداست ولی عمق آن هنوز مشخص نیست، گفت: آمریکایی‌ها بعد از یازده سپتامبر توجیه بسیاری از سیاست‌های دفاعی و امنیتی خود را بر اساس این موضوع تعریف کردند.

الموتی با بیان اینکه قبل از وقوع یازده سپتامبر، زمینه‌سازی لازم در افکار عمومی برای پذیرش این مسئله صورت گرفته بود، که در این ارتباط می‌توان به تولید برخی از فیلم‌ها و سریال‌ها اشاره کرد.

وی تاکید کرد: بعد از این حادثه، جورج بوش پسر صحبت از وقوع جنگ‌های صلیبی جدید کرد و تاکید داشت که ما به خاورمیانه نیاز داریم ولی خاورمیانه مهد تروریسم است و این تروریسم را مسلمانان ایجاد کرده‌اند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه در همین چارچوب، آمریکایی‌ها با اقدامات رسانه‌ای خود تلاش کردند موضوع «مبارزه با تروریسم» را از حاشیه خارج و به یک موضوع اصلی تبدیل کنند، اظهار کرد: آمریکایی‌ها پیش از این دشمنان خود را ضعیف و یا کوچک جلوه می‌دادند ولی در این موضوع با عملیات روانی تلاش کردند دشمن خود را بزرگ جلوه دهند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی