گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

پژوهشگر مسائل منطقه: داعش با حمایت‌های آمریکا و عربستان شکل گرفت

غفاری نژاد در رادیو گفت‌وگو بیان کرد: «جان مک کین» دیداری با ابوبکر بغدادی در سوریه داشت و از آنجا برنامه شبکه تامین مالی و تسلیحاتی داعش با هماهنگی آمریکا و عربستان اجرا شد.

1399/10/24
|
11:04
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو با موضوع بررسی غایت ابزار و اهرم های آمریکا در بی ثبات سازی منطقه غرب آسیا و با حضور میثم غفاری نژاد، پژوهشگر مسائل منطقه به روی آنتن رفت.

غفاری نژاد با بیان اینکه از زمان حضور پرتغالی ها در منطقه، اهمیت ژئواستراتژیک منطقه غرب آسیا برای غربی ها برجسته شد، گفت: بعدها بریتانیا به این منطقه لشکر کشی کرد و در حال حاضر نیز آمریکا چنین نقشی بر عهده دارد.

وی افزود: آمریکا به طور خاص و در دوران جنگ سرد و در رقابت بین بلوک شرق و غرب، سعی می کرد با متحدان خود یعنی عربستان سعودی و ایران، سیاست های خود پیش ببرد که بر اساس یکی از این سیاست ها، ایران ژاندارم منطقه و عربستان حامی مالی محسوب می شد.

وی با اشاره به اینکه پس از انقلاب اسلامی راهبردها و برنامه های آمریکا در منطقه فرو پاشید، اظهار کرد: پس از انقلاب، همکاری آمریکا از ابعاد اقتصادی به ابعاد بی ثبات سازی یا تروریسم نیز کشانده شد. در این راستا ایجاد مرکز هدف گیری مبارزه با تروریسم در عربستان در سال 2017، پوششی برای حمایت غربی ها و سعودها از گروه های تروریستی محسسوب می شود.

این پژوهشگر مسائل منطقه از نقش آمریکا در گسترش داعش گفت و بیان کرد: ابوبکر بغدادی در زندانی در عراق بود و پس از آزادی، «جان مک کین» دیداری با او در سوریه داشت و از آنجا برنامه شبکه تامین مالی و تسلیحاتی داعش با هماهنگی آمریکا و عربستان اجرا می شود.

وی نیروی مقابل اقدامات بی ثبات سازی عربستان در منطقه را محور مقاومت عنوان و اظهار کرد: سردار حاج قاسم سلیمانی فرمانده اصلی مبارزه با داعش در این حوزه بود که جلوی محور جدید شرارت در منطقه یعنی داعش ایستادگی کرد و در نهایت آن ها را از بین برد.

میثم غفاری همچنین اشاره کرد: بعد از فروپاشی شوروی، هنگامی که صدام به کویت حمله می کند، آمریکا در قالب ائتلاف، به منطقه لشکر کشی می کند و پس از آن در سال 2001 به افغانستان لشکر کشی می کند و دو سال بعد در 2003 به عراق لشکر کشی می کند و تا 110 هزار نیرو وارد منطقه می کند.

وی با بیان اینکه آمریکا با حضور 60 هزار نیروی نظامی در منطقه، اثر زیادی در بی ثباتی و نا آرامی های غرب آسیا داشته است، گفت: گسیل کردن ناوهای جنگی و تقویت و حمایت از گروه های تروریستی از جمله اقدامات تخریبی دیگر آمریکا در منطقه محسوب می شوند.

این پژوهشگر مسائل منطقه با اشاره به قرار دادن انصارالله یمن در لیست تروریستی توسط آمریکا تصریح کرد: منفعت آمریکا در ایجاد اختلاف و بی ثبات سازی در منطقه برای پیشبرد اهداف خود است که یکی از این اهداف، دسترسی به منابع نفتی و انرژی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی