گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك كارشناس مسائل سیاسی: برجام تبدیل بستری برای نفوذ مجدد آمریکا در کشور شد

جهان تیغی مذاکره را دریچه‌ای برای نفوذ دانست و بیان کرد: برجام در بستر مذاکره اتفاق افتاد و اساسا یکی از هدف‌گذاری‌های آمریکا این بود که مجددا نفوذ خود را در ایران احیا کند.

1399/11/28
|
12:03
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی چرایی دوگانه سازی رابطه و تحریم و القای ترس و هراس توسط جریان نفوذ در جامعه و با حضور مهدی جهان تیغی، کارشناس مسائل سیاسی و فعال حوزه رسانه به روی آنتن رفت.

مهدی جهان تیغی با بیان اینکه یکی از بزرگ ترین کارهایی که انقلاب اسلامی انجام داد قطع حضور و نفوذ آمریکا در کشور بود گفت: آمریکا پس از انقلاب، همواره قصد بازگشت و نفوذ مجدد به کشور را داشت و دارد زیرا با این کار می‌تواند در مسائل داخلی و خارجی ایران جهت‌دهی کند.

وی در مورد شیوه عملکرد آمریکا توضیح داد و بیان کرد: وقتی یک ملتی انقلاب می‌کند آمریکایی ها سعی می کنند اتاق فکر و اتاق فرمان انقلاب‌ها را در اختیار بگیرند و در مورد انقلاب اسلامی نیز همین مسیر را دنبال می‌کردند.

وی افزود: برنامه آنها در ابتدای انقلاب این بود که با نفوذ، اصل انقلاب را براندازی کنند اما موفق نبودند. آنها وقتی احساس کردند شاه ایران رفتنی است افرادی را تربیت کردند تا در آینده و پس از انقلاب در کشور نفوذ کنند و اثرگذار باشند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه نفوذ در طی 40 سال گذشته دچار تحول و دستخوش تغییرات اساسی شده است، اظهار کرد: هدف گذاری نفوذ پس از دوران ابتدایی انقلاب، بر مبنای استحاله نظام قرار گرفت و بر این اساس قصد داشته و دارند ظاهر انقلاب باقی بماند اما باطن آن دستخوش تغییر شود.

وی با تصریح بر اینکه نفوذ در ایران دارای یک سازمان رسمی و غیررسمی است عنوان کرد: پس از انقلاب نخستین گروهی که توسط آمریکا به عنوان جریان نفوذ در کشور ایجاد به کار گرفته شدند، باقیمانده‌های سلطنت‌طلب‌ها بودند. گروه دومی که تحت نفوذ آمریکا قرار گرفتند گروه های سیاسی بودند که با انقلاب همراه بودند اما بعدها دچار ریزش شدند که یکی از اصلی ترین این گروه ها سازمان مجاهدین خلق یا همان سازمان منافقین است که صدمه های بسیار زیادی به کشور وارد کردند.

این فعال حوزه رسانه به ریزش های پس از انقلاب اشاره و از آنها به عنوان جریانهای نفوذ یاد کرد و گفت: خیلی از فعالین ماجرای کوی دانشگاه در سال 78 و فعالین فتنه 88 بعدها به خارج از کشور رفتند و بخشی از جریان نفوذ را تشکیل دادند.

وی از وجود جریان های نفوذی در کشور خبرداد که خودشان واقف به چنین عملکردی نیستند و بیان کرد: برخی گروه‌های سیاسی و افراد، بدون آنکه بدانند نقش نفوذی را بازی می‌کنند؛ این افراد عموماً منافع شخصی و جریانی خود را بر منافع ملی ترجیح می‌دهند و به همین جهت دشمنان از آنان برای تاثیرگذاری در داخل کشور استفاده می کنند.

جهان تیغی در ادامه به برجام و وجود جریان نفوذ در کشور اشاره و عنوان کرد: کلید واژه نفوذ در ادبیات رهبر معظم پس از برجام پر رنگ تر شد و در چندین سخنرانی متعدد درباره نفوذ هشدار دادند.

وی اصل مذاکره و نزدیک شدن به مذاکره را دریچه ای برای نفوذ دانست و بیان کرد: برجام در بستر مذاکره اتفاق افتاد و اساسا یکی از هدف گذاری های آمریکا این بود که مجددا نفوذ خود را در ایران احیا کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی