گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك استاد دانشگاه: رقابت اصلی آمریکا در منطقه خاورمیانه با ایران است

موسوی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد:مهم‌ترین چالش سیاست خارجی آمریکا در منطقه خاورمیانه بنا به اقدامات تقابلی ایران علیه حضور نظامی آمریکا در منطقه است.

1399/11/29
|
12:46
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» با موضوع بررسی رویکرد استراتژیک دولت جدید آمریکا به معادلات منطقه غرب آسیا و با حضور دکتر سید محمود موسوی، استاد دانشگاه به روی آنتن رفت.

سید محمود موسوی به تشریح شرایط خاورمیانه پرداخت و گفت: منطقه غرب آسیا یکی از پرچالش ترین و همچنین پر اهمیت ترین مناطق جهان محسوب می شود. این منطقه از نظر اقتصادی در یک کوریدور شمال به جنوب و شرق به غرب در جهان قرار گرفته است و از نظر انرژی به عنوان مهم‌ترین منطقه جغرافیایی شناخته می شود زیرا حجم زیادی از انرژی در آن قرار گرفته است. بنابراین قدرت های بزرگ جهانی برای تصاحب بر این منطقه تلاش کرده‌اند.

وی با اشاره به آمریکا بیان کرد: این کشور پس از جنگ جهانی دوم به عنوان یک ابرقدرت مطرح شد و برای اینکه بتواند سهم مهمی در منطقه خاورمیانه داشته باشد حضور و نفوذ خود را در کشورهای این منطقه روز به روز افزایش داد تا اینکه انقلاب اسلامی رخ داد و آمریکا یکی از مهم‌ترین پایگاه های خود را از دست داد.

این استاد دانشگاه از تغییر راهبردها برای رسیدن به هدف کلان یعنی تأمین منافع آمریکا در دوره های مختلف گفت و اظهار کرد: امروز که آمریکایی ها در حال کاهش نیروهای نظامی خود در منطقه هستند فقط یک تغییر تاکتیک محسوب می شود.

وی ضمن اشاره به راهبردهای حضور و نفوذ آمریکا در کشورهای غرب آسیا یادآورد شد: پس از جنگ جهانی دوم، آمریکا سبک نظامی مستقیم را برای حضور در منطقه مورد نظر خود اتخاذ کرده بود. این حضور با هزینه های کلان و ادوات جنگی عظیم الجثه و به دست آوردن پایگاه های نظامی در کشورهای اطراف همراه بود. در یک برهه ای این راهبرد تغییر پیدا کرد و این به دلیل شرایط متفاوت منطقه است.

موسوی با تصریح بر اینکه رقابت اصلی آمریکا در منطقه خاورمیانه با کشور ایران است، عنوان کرد: مهم‌ترین چالش سیاست خارجی آمریکایی ها در منطقه خاورمیانه جمهوری اسلامی ایران بنا به اقدامات تقابلی ایران علیه حضور نظامی آمریکا در منطقه است.

این استاد دانشگاه اقدامات ایران را موجب تغییر راهبرد نظامی آمریکا در منطقه دانست و گفت: یکی از نمادهای قدرت آمریکا در هر منطقه ای، ناوهای عظیم الجنثه هواپیمابر است. سیاست جنگ نامتقارنی که ایران در مقابل آمریکا در پیش گرفت باعث شد آمریکایی ها به این نتیجه برسند دوره حضور نظامی با این حجم عظیم و هزینه های کلان به سر آمده است. ناو جنگی آمریکایی ها در برابر قایق های تند روی ایرانی ضعف بسیار بزرگی دارد و یک طعمه بزرگ برای نیروهای نظامی ایران محسوب می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی