گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

تحلیلگر مسائل بین الملل: تیم امنیتی بایدن عامل حضور مجدد تروریست‌ها در غرب آسیاست

میرزایی درباره ریشه حضور تروریست‌های تکفیری در منطقه گفت: تیم امنیتی و سیاست خارجی بایدن هشت سال پیش جزو کسانی بودند که به اعتراف کلینتون در تشکیل گروه‌های تروریستی دست داشتند و مجدداً قصد ایجاد این گروه‌ها را خاورمیانه دارند.

1399/11/29
|
12:58
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» با موضوع بررسی رویکرد استراتژیک دولت جدید آمریکا به معادلات منطقه غرب آسیا و با حضور پویا میرزایی، کارشناس و تحلیلگر مسائل بین الملل به روی آنتن رفت.

پویا میرزایی از حضور قدرت های نظامی برتر به ویژه آمریکا در منطقه خاورمیانه گفت و بیان کرد: به دلیل موقعیت ژئوپولتیکی این منطقه و همچنین وجود انرژی های فسیلی، غرب آسیا محل تاخت و تاز غربی ها بوده است. در ابتدا انگلیسی ها و فرانسوی ها حضور داشتند اما بعد از جنگ جهانی اتفاقاتی که در غرب رخ داد سبب شد آمریکایی ها پای خود را در این منطقه باز کنند.

وی وقوع انقلاب اسلامی را موجب از آزادسازی ایران به عنوان یک پایگاه مهم در منطقه از چنگال آمریکا عنوان کرد و اظهار داشت: این مسئله سبب نشد آمریکایی ها استراتژی کلان خود را برای حضور در منطقه تغییر دهند. آن‌ها حضور خود در ایران قبل از انقلاب را بر یک‌سری از کشورها به ویژه در کشورهای حاشیه خلیج فارس و ترکیه خرد کردند.

این کارشناس و تحلیلگر مسائل بین الملل خروج آمریکا از منطقه غرب آسیا را در تقابل با استراتژی بزرگ آمریکا دانست و عنوان کرد: استراتژی و راهبرد آمریکایی ها هیچ تغییری نکرده است و در دولت های مختلف از اوباما تا ترامپ و بایدن یک هدف دنبال می‌شده است اما برای رسیدن به این هدف، از راهبردهای مختلفی استفاده می شود.

وی با اشاره به اینکه تاکتیک آمریکایی ها به سمت جنگ های نیابتی سوق پیدا کرده است، عنوان کرد: جنگ های نیابتی را در راستای حضور نظامی می توان ارزیابی کرد و درواقع با وجود آنکه آمریکایی ها اعلام کرده‌اند قصد دارند از عراق و افغانستان خارج شوند و نیروهایشان را در سوریه کاهش دهند، اما هدف شان تقویت نیروهای نیابتی در منطقه است.

میرزایی ادامه داد: به محض اعلام این موضع، یک‌سری عملیاتی های تروریستی شروع شد و سبب نا امنی در عراق و سوریه شد. آمریکا قطعاً این مسئله را دستاویز قرار خواهد داد تا حضور خود را به نحوی دیگری در منطقه برقرار کند.

این کارشناس و تحلیلگر مسائل بین الملل درباره ریشه حضور تروریست های تکفیری در منطقه گفت: تیم امنیتی و سیاست خارجی جو بایدن هشت سال پیش جزو کسانی بودند که به اعتراف هیلاری کلینتون در تشکیل گروه های تروریستی دست داشتند و مجدداً قصد ایجاد این گروه ها را خاورمیانه دارند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی