گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك استاد دانشگاه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: توسعه کشور باید بر اساس آمایش سرزمینی و ظرفیت‌های آبی هر استان باشد

محمدولی سامانی در گفتگو با رادیو گفت‌وگو با تاکید بر اینکه آب یکی از محورهای برنامه‌ریزی برای توسعه است، گفت: بر اساس آمایش سرزمینی باید برنامه‌ریزی کشوری را بر قاعده ظرفیت‌های آبی کشور تنظیم کنیم.

1400/04/29
|
11:24
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع تبیین و بررسی بحران آب بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و با حضور دکتر محمدولی سامانی استاد دانشگاه به روی آنتن رفت.

محمدولی سامانی به وضعیت آب در جهان اشاره و بیان کرد: برای درک این موضوع باید نگاهی به انقلاب صنعتی و توسعه ناپایدار در جهان و همچنین رشد صنایع گلخانه‌ای بیندازیم. از قرن بیستم تا هم اکنون شاهد تحول عظیمی در مصرف سوخت‌های فسیلی بوده‌ایم که بر اساس یک تئوری این مسئله باعث و عامل اصلی تحولات اقلیمی شده است. تئوری دیگری نیز مطرح است که می‌گوید زمین می‌تواند خود را با سوخت‌های فسیلی تطبیق دهد اما عامل این وضعیت تشعشعات خورشیدی است.

وی با بیان اینکه کشورهای صنعتی مولد اصلی گازهای گلخانه‌‌ای هستند، اظهار کرد: از بیش از یک قرن پیش شاهد افزایش دما بوده‌ایم. این مسئله سبب تغییر در الگوی بارندگی می‌‌شود. مطالعات نشان می‌دهد منطقه خاورمیانه به ویژه ایران تا شمال آفریقا و بخشی از آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و استرالیا بیشترین تاثیر را از این تغییرات دما پذیرفته‌اند. تا دو الی سه دهه پیش تقریباً هر زمستان شاهد بارش برف سنگین در تهران بودیم اما امروز فقط روی قله‌های کوه‌های اطراف تهران برف مشاهده می‌شود که این وضعیت نتیجه تغییرات اقلیمی است.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه برای مواجهه با این تغییرات نیازمند مدیریت چابک و ویژه هستیم، بیان کرد: کاهش تولید گاز دی اکسید کربن، کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و افزایش راندمان حمل و نقل شهری از جمله توصیه‌هایی است که سازمان ملل به کشور‌ها برای مقابله با افزایش گرما و تغییرات اقلیمی ارائه می‌دهد. متاسفانه تغییرات اقلیمی سبب شده است شاهد وجود یک الگوی متعادل و ثابت برای بارش نباشیم به گونه ‌ای که در یک مقطع بارش به اندازه‌ای است که سیل می‌آید و در زمانی دیگر شاهد خشکسالی هستیم.

سامانی در گفتگو با رادیو گفت‌وگو با بیان اینکه با تغییرات اقلیمی در برخی از نقاط جهان بارندگی افزایش می‌یابد و در برخی دیگر از نقاط این سیاره خاکی بارندگی کاهش یافته است، گفت: متاسفانه تغییرات اقلیمی در غرب آسیا به گونه‌ای است که کشورهای این منطقه به ویژه ایران خشکسالی را بیشتر تجربه می‌کنند و این مسئله به ویژه از 20 سال گذشته تاکنون قابل لمس است.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه آب یکی از محورهای برنامه‌ریزی برای توسعه است، بیان کرد: بر اساس آمایش سرزمینی باید برنامه ریزی کشوری را بر قاعده ظرفیت‌های آبی کشور تنظیم کنیم. اما متاسفانه این مهم مورد توجه قرار نمی‌گیرد؛ هرچند در سال جاری این سند به شکل ناقص منتشر و مورد تایید دولت قرار گرفت.

وی درباره آمایش سرزمینی توضیح داد و عنوان کرد: بر اساس این سند هر استان متناسب با ظرفیت‌های خود در حوزه‌‌های مختلف از جمله آبی باید توسعه پیدا کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی