گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس آب مركز مطالعات دانشگاه تهران: اقدامات سازه‌ای از جمله ساخت سد، سبب کاهش حق آبه استان خوزستان شده است

حمید سینی ساز با تصریح بر اینکه علت مشکل کمبود آب خوزستان صرفاً کاهش بارندگی نیست، گفت: حق آبه خوزستان با اقدامات سازه‌ای که انجام شده است نسبت به سالهای قبل کمتر شده است.

1400/04/30
|
11:20
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع تبیین و بررسی بحران آب بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و با حضور دکتر حمید سینی ساز کارشناس آب مرکز مطالعات دانشگاه تهران به روی آنتن رفت.

حمید سینی ساز با اشاره به نظریات مختلفی که درباره تغییرات اقلیمی مطرح است، گفت: برخی کارشناسان معتقد به این هستند که دلیل تغییر اقلیم و الگوی بارش افزایش دما به دلیل مصرف سوخت‌های فسیلی است. برخی دیگر از افراد کارشناس، تغییرات جزئی در مغناطیس‌های دو قطب زمین و تشعشعات خورشیدی را عامل تغییرات الگوی بارش می‌دانند.

وی با تصریح بر اینکه نباید گمان کرد این تغییرات سبب خشک شدن زمین می‌شود، اظهار کرد: در پی تغییرات اقلیمی شاهد تغییرات شدید آب و هوایی هستیم و این با خشک شدن زمین متفاوت است. این تغییرات سبب می‌شود بعضی نقاط بیشتر از گذشته باران ببارد و در برخی دیگر از نقاط جهان شاهد کاهش بارندگی باشیم که متاسفانه ایران جزو دسته دوم محسوب می‌شود.

کارشناس آب مرکز مطالعات دانشگاه تهران در گفتگو با رادیو گفت‌وگو با ابراز تاسف از اینکه مسئله گازهای گلخانه ‌ای درگیر مباحث سیاسی شده است، بیان کرد: دائما گفته می‌شود برای نجات دنیا باید مصرف سوخت‌های فسیلی را کاهش دهیم و بیش از همه به کشورهای در حال توسعه و کشورهای ضعیف تر فشار می‌آورند در حالی که همه می‌دانند کشورهای توسعه یافته در جهان بیشترین تولید گازهای گلخانه ‌ای را دارند. در حقیقت کشورهای توسعه یافته با این بهانه‌ها تلاش می‌کنند فاصله خود را با دیگر کشورهایی که در حال توسعه هستند حفظ کند.

وی به ایران و استان خوزستان که این روزها درگیر کم آبی است اشاره و اظهار کرد: از گذشته استان خوزستان را به نام جلگه می‌شناختیم و جلگه خوزستان همواره یکی از پر آب ترین مناطق کشور بوده است به طوری که گونه ‌های مختلف جانوری که در تالاب‌ها زندگی می‌کردند در این استان مشاهده می‌شدند. اما متاسفانه امروز شاهد کم آبی شدید در خوزستان هستیم به گونه‌ای که یکی از بحرانی ترین دوره‌های خود را در حال سپری کردن است.

سینی ساز با تصریح بر اینکه علت مشکل کمبود آب خوزستان صرفاً کاهش بارندگی نیست، گفت: میانگین 5 سال اخیر بارندگی در خوزستان با دوره بلند مدت آن تفاوت زیادی ندارد. به نظر می‌‌رسد حق آبه استان خوزستان با اقدامات سازه‌ای که انجام شده است نسبت به سال‌های قبل کمتر از گذشته شده است و این روند کاهشی متاسفانه هر سال نیز ادامه دارد.

این کارشناس آب مرکز مطالعات دانشگاه تهران افزود: روی رودخانه‌های منتهی به استان خوزستان بیش از 50 سد ساخت شده است که به جز انتقال آب از مسیر اصلی، باعث تأخیر در ورود آب به استان نیز می‌‌شود. این سد‌هایی که ساخته شده‌اند دارای کانال‌ها و تونل‌هایی هستند که آب را هدایت می‌کنند و در نتیجه مقدار زیادی از آب به بخش‌های پایین دست خود در استان خوزستان نمی‌رسد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی