گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

قائم مقام اسبق وزیر امور خارجه: آمریکا برای بازگشت به برجام باید با لغو تحریم‌ها، راستی آزمایی شود

شیخ عطار از ظرافت دیپلماسی تیم مذاکره کننده هسته ای گفت و عنوان کرد: آمریکا برای بازگشت به برجام باید راستی آزمایی شود و در این جهت ابتدا باید تحریم‌های یک جانبه ای که علیه ایران امضا کرده بود را لغو کند.

1400/09/09
|
11:34
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی مذاکرات وین، الزامات و پیش فرض ایران برای رفع همه تحریم ها و با حضور دکتر علیرضا شیخ عطار، قائم مقام اسبق وزیر امور خارجه و سفیر اسبق ایران در آلمان به روی آنتن رفت.

علیرضا شیخ عطار با تصریح بر اینکه دشمنی اعضای غربی پنج به علاوه یک شامل سه کشور اروپایی و آمریکا با ایران بر سر مسئله هسته ای نیست، گفت: آن ها به خوبی می دانند ایران تا چه میزان به فناوری هسته ای دسترسی دارد و اگر هم بمب داشته باشد، از آن استفاده می کند یا خیر. مراکز مطالعاتی غربی ها و تعداد قابل توجهی از اندیشکده های آن ها، بارها گزارش داده اند که ایران سلاح هسته ای ندارد و با توجه به فتوای رهبر انقلاب به این سمت هم حرکت نمی کند.

وی دلیل دشمنی غرب با ایران را یک دلیل عقیدتی دانست و عنوان کرد: امام خمینی (ره) بعد از چهار قرن که اندیشه حاکم بر سپهر سیاسی جهان سکولاریسم بود، نشان داد دین قابلیت اداره اجتماع را دارد و سکولاریسم که خدا را از زندگی روزمزه جدا می کند غلط است. اقدام امام با پیروزی انقلاب بر اندیشه حاکم بر همه دنیا ترک انداخت و غرب از این موضوع احساس نگرانی می کردند.

قائم مقام اسبق وزیر امورخارجه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو با تصریح بر اینکه دشمنی غرب به ویژه آمریکا با ایران هیچ گاه رفع نخواهد شد، اظهار کرد: در چنین شرایطی باید از هنر دیپلماسی استفاده کنیم زیرا برای رفع اینگونه دشمنی ها حتما دیپلماسی از جنگ موثرتر است.

وی با بیان این موضوع که ایران در سال های اخیر قدرتی به دست آورده است که فراتر از انتظار آمریکا و دیگر هم پیمانان آن بوده است، گفت: از زمان بوش پسر، آن ها انتظار ضعیف شدن ایران را داشتند اما نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه ایران قدرتمند تر شد.

شیخ عطار از پیشرفت سخت افزاری و نرم افزاری ایران گفت و بیان کرد: در حوزه نرم افزاری، نفوذ ایران در افکار عمومی جهان و بخصوص منطقه بیش از گذشته است. در چنین شرایطی که دست ایران پر است، غربی ها می دانند نمی توانند با تهدید با ایران صحبت کنند.

قائم مقام اسبق وزیر امور خارجه از ظرافت دیپلماسی تیم مذاکره کننده هسته ای گفت و عنوان کرد: آمریکا برای بازگشت به برجام باید راستی آزمایی شود و در این جهت ابتدا باید تحریم های یک جانبه ای که علیه ایران امضا کرده بود را لغو کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی