گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل سیاسی: آگاهی مردم، محور اصلی فرار شاه و وقوع انقلاب بود

حسین کاشانی پور آگاهی مردم را محور اصلی فرار شاهد و وقوع انقلاب عنوان کرد و گفت: دانشگاه، حوزه و همه افراد در بیدارگری و روشن گری در جامعه نقش آفرینی می‌کنند که اوج آن در دو سال پایانی حکومت پهلوی به وضوح قابل مشاهده است.

1400/10/26
|
12:10
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی علل و عوامل فرار شاه از ایران و با حضور حسین کاشانی پور کارشناس مسائل سیاسی به روی آنتن رفت.

حسین کاشانی با تصریح بر اینکه 15 خرداد سال 1342 و حرکت حضرت امام(ره) را باید سر آغاز سراشیبی سقوط شاه و فرار او از کشور دانست و گفت: ایران با داشتن ملتی مسلمان و معتقد باید به سمتی حرکت می‌کرد که دین اسلام را در عرصه اجتماع مشاهده کند.

وی با اشاره به نفوذ بیش از پیش آمریکا در ایران بیان کرد: اعتراضات حضرت امام(ره) به کاپیتولاسیون، انجمن‌های ایالتی و ولایتی و نفوذ روز افزون رژیم استکباری آمریکا که تمام شئون کشور را در خود فرو می‌برد و همچنین اسرائیل جنایتکار هر روز در میان ملت نمایان تر می‌شد و این موجب شد رژیم تا فرق سر وابسته شاهنشاهی پهلوی عکس العمل از خود نشان دهد که سرکوب مردم در راس آن قرار داشت.

این کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: حضرت امام (ره) از ابعاد اعتقادی، ملی و میهنی و پاسداری و حفاظت از منابع ملت حرکت خود را در سال 1342 آغاز کردند، اظهار کرد: در دوران تبعید، حضرت امام، کتاب حکومت اسلامی و ولایت فقیه را مطرح می‌کند. در این کتاب، حضرت امام (ره) استناداتی به منابع دینی دارد که بر اساس آن اعلام می‌کند تا اسلام جاری نباشد، احکام خدا در جامعه جاری نمی‌شود. بنابراین حاکمیت باید یک نظام دینی باید تا احکام الهی جاری شود.

وی به دفاع همراهان امام در طول دوران تبعید از حکومت اسلامی اشاره و عنوان کرد: حضرت امام(ره) از همان سال 42 به طور مرتب مسئله فلسطین را بیان می‌کرد و اساسا برنامه ریزی و طرح کلی حضرت امام(ره) برای نجات ملت ایران از همان سال 1342 داشتند و مردم نیز آن را شناخته بودند. به همین جهت ملت ایران از آغازین روزها می‌دانستند چه چیزی می‌خواهند و شعار می‌دادند حکومت عدل علی می‌خواهیم.

کاشانی پور در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو آگاهی مردم را محور اصلی فرار شاهد و وقوع انقلاب عنوان کرد و گفت: دانشگاه، حوزه و همه افراد در بیدارگری و روشن گری در جامعه نقش آفرینی می‌کنند که اوج آن در دو سال پایانی حکومت پهلوی به وضوح قابل مشاهده است.

این کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: شهادت سید مصطفی خمینی، انتشار مقاله توهین آمیز علیه حضرت امام (ره)، شهادت جمعی از مردم قم در 19 دی، قیام مردم تبریز در 29 بهمن، قیام مردم یزد و تداوم این اقدامات موجب تاسیس نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی