گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل سیاسی: تکمیل شدن منظومه کشورهای شرق، غرب را به وحشت انداخته است

ترابی تکمیل شدن منظومه شرق و کشورهای مستقل را سبب به وحشت افتادن جهان غرب دانست و بیان کرد: غربی‌ها در واکنش به سفر رییس جمهور شروع به دست و پا زدن‌های سیاسی و رسانه‌ای سخیفی کردند.

1400/11/04
|
08:23
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی روابط راهبردی ایران و روسیه برای ترسیم خطوط جدید در نظام جهانی و با حضور دکتر ناصر ترابی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی به روی آنتن رفت.

ناصر ترابی لازمه درک اهمیت سفر رئیس جمهور به روسیه را شناخت زمان و شرایط موجود دانست و گفت: سفر به روسیه سومین سفر رئیس جمهور به کشورهای دیگر است و شخصا اسم این سفرها را سفر منظومه‌ای می گذارم زیرا جبهه شرق یا جبهه کشورهای مستقل در حال تکمیل یک منظومه جدید هستند.

وی با تاکید بر ضرورت نگاه تمدنی به شکل گیری منظومه کشورهای مستقل در شرق اظهار کرد: همزمان که هژمونی غرب در حال افول است، یک پیوند گفتمانی و منظومه‌ای در حال شکل گیری است. بنابراین اصل سفر از این جهت اهمیت بسیار زیادی دارد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ایران و روسیه در حال تکمیل یکدیگر هستند، عنوان کرد: اگر کنار روسیه، کشورهای دیگر یعنی چین و کشورهای آمریکای جنوبی را وارد کنیم این زنجیره تکمیل تر شده و اهمیت چنین سفرهایی بیشتر درک می شود. این کشورها با ارتباط با یکدیگر علاوه بر کمک های علمی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، یکدیگر را پوشش هم می دهند.

وی افزود: بعد از فروپاشی شوروی، مدل حکومت داری در روسیه بر پایه کاپیتالیسم در دنیای غرب شکل گرفت اما ایران بعد از انقلاب اسلامی یک مدل جدیدی ارائه کرده است که اگر در کنار چین، روسیه و آمریکای جنوبی قرار گیرد می تواند علاوه بر مسائل اقتصادی، جهان را در حوزه تمدنی به سمت جهان چند قطبی سوق دهد. در نتیجه اهمیت چنین سفرهایی از نظر راهبردی و حتی ایدئولوژیک بسیار زیاد است.

این کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو تکمیل شدن منظومه شرق و کشورهای مستقل را سبب به وحشت افتادن جهان غرب دانست و بیان کرد: غربی ها در واکنش به این سفر شروع به دست و پا زدن های سیاسی و رسانه ای سخیفی زدند که ارزش سفر را پایین بیاورند اما بی ثمر بود. آنچه درباره سفر روسیه و سفرهایی از این دست اهمیت دارد، باز شدن جبهه ای جدید است که جریان مدیریتی آن توسط ایران در حال انجام است.

وی تقویت روابط راهبردی ایران و روسیه را بر نظام بین الملل اثرگذار دانست و عنوان کرد: اگر تقسیم بندی تک قطبی را در جهان تغییر دهیم و منظومه ‌ای چند قطبی در جهان ایجاد کنیم، قطعا ژئواکونومیک، ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک در حوزه منطقه و جهان تغییر خواهد کرد. البته این کار نیازمند فراهم کردن مقدمات و موخراتی است و نباید دلخوش به همین سفر باشیم و فکر کنیم به نقطه مطلوب رسیده ایم.

این استاد دانشگاه بیان کرد: در طول چهار دهه در عرصه هایی همچون نظامی موفق بودیم اما میوه آن را در عرصه های دیگر همچون اقتصادی و علمی نچیدیم. بنابراین به این نتیجه می رسیم که گام های تکمیلی تری برداریم و در این راستا نیاز است مردم خروجی این سفر را در حوزه اقتصاد و سیاست لمس کنند.

****از دلایل نزدیکی ایران و روسیه فشارهای آمریکا است

قدرت شفیعی با بیان اینکه در چند سال اخیر اتفاقاتی در منطقه تجربه شده است که ایران و روسیه از بخش های مهم این اتفاقات هستند، گفت: در روابط چند جانبه شاهد تحولات در قفقاز، سوریه و افغانستان بوده ایم که برای هر دو کشور اهمیت دارند.

وی افزود: در کنار این تحولات، مذاکرات هسته ‌ای نیز در جریان بوده است. روسیه در جریان این مذاکرات فراتر از یک کشور عضو، نقش میانجی نیز ایفا می کند و از این نظر جایگاه روسیه اهمیت بیشتری دارد.

این کارشناس مسائل روسیه از نزدیکی ایران و روسیه به یکدیگر گفت و تصریح کرد: این نزدیکی نتیجه فشار بیش از حد آمریکا و جهان غرب به هر دو کشور است. ایجاد اهداف مشترک بین ایران و روسیه یکی دیگر از نتایج فشارهای آمریکا است که موجب شده است در کنار چین برنامه های کاهش نقش دلار در برنامه‌ریزی های اقتصادی شان را اجرا کنند.

وی پیوند ایران و روسیه در ابعاد مختلف را سبب نگرانی غربی ها دانست و اظهار کرد: ایجاد و تشکیل بلوک شرق با محوریت ایران، چین و روسیه می تواند بلوک غرب و تک قطبی بودن جهان را با تهدید روبرو کند و این باعث نگرانی آن ها خواهد شد.

شفیعی ضمن تایید این مسئله که اثرگذاری نقش آمریکا در سال های اخیر در سطح جهان کاهش پیدا کرده است، در عین حال بیان کرد: نباید این تصور را داشته باشیم که آمریکا در صدر تصمیم گیری های جهانی نیست زیرا با وجود افول آمریکا، این کشور همچنان اثرگذاری خود را دارد.

وی با تصریح بر اینکه دنیا در حال گذر از جهان تک قطبی است، اظهار کرد: ساختار نظام بین المللی که آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم شکل داده بود در حال تغییر است. این مسئله را حداقل طی حوادثی که در سال های اخیر در منطقه پیرامونی خودمان رخ داده است می توانیم مشاهده کنیم که افغانستان، سوریه و قفقاز جنوبی از آن جمله هستند.

این کارشناس مسائل روسیه با اشاره به تلاش های کشورهایی همچون ایران، روسیه و چین برای بهره بردن از افول آمریکا گفت: این کشورها قصد دارند به محض آن که ساختار جدید جهانی به طور کامل شکل گرفت، نقش اصلی خود را ایفا کنند. همچین ترکیه نیز به دنبال چنین جایگاهی است زیرا در سال های اخیر شاهد بوده ایم تلاش کرده است نقش خود را خیلی گسترش دهد.

وی یکی از دلایل اصلی اشتراک نظر ایران و روسیه، به ویژه در موضوعات منطقه ای را مخالف با ساختارهای آمریکا دانست و بیان کرد: روس ها در سال های سعی کرده اند نظم سازی به سبک خود را به آمریکایی ها بیاموزند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی