صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

پژوهشگر صنعت خودرو سازی: تعداد ذرات آلاینده از اهمیت بالایی برخوردار است

پژوهشگر صنعت خودرو سازی معتقد است علاوه بر حجم ذرات امروز در تمام دنیا تعداد ذرات و شمارش آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

1396/07/15
|
12:30
|


محمد علی احترام استاد دانشگاه و پژوهشگر صنعت خودرو سازی در مصاحبه با برنامه " زمین 360 درجه " رادیو گفت و گو درباره آلایندگی خودروها گفت: متخصصان در سال های اخیر درباره منبع آلودگی هوا مطالعاتی انجام دادند. ضمن این که خودروسازان نیز خود در تلاش هستند مشکلات خودروها را حل کنند. بر اساس تحقیقات منبع آلودگی ها شناسایی شد و متوجه شدیم اصلی ترین عامل آلودگی، خودروها هستند. بعد از آن بر اساس منابع روش شناسی خودروها به سه دسته دیزلی، سواری و موتور سیکلت تقسیم شدند و سهم هر کدام از آلودگی مشخص شد. ضمن این که هنوز خودروهای کاربراتوری فرسوده وجود دارند که آلاینده هستند.

او ادامه داد: از سال 92 بحث خودروهای دیزلی جدی شد. هیچ سیستم پس پالایشی بر روی این خودروها وجود نداشت. اغلب خودروهای دیزلی تجاری و سنگین هستند و طول عمر بالایی دارند. بعد از مدتی تصویب شد که بر روی این خودروها فیلتر دوده نصب شود. بعد از آن نیز استاندارد یورو 5 تصویب شد که خوش بختانه شرکت نفت نیز در تامین این سوخت ها همکاری خوبی داشته است.

پژوهشگر صنعت خودرو سازی تصریح کرد: برخی از خودروهای دیزلی تاثیرات محلی دارند. بدین معنا که امروز در دنیا جدا از بحث حجم ذرات تعداد آن نیز اهمیت دارد. تعداد بالای ذرات در ریه و قلب نفوذ می کند. تاثیرات محلی به این معناست که خودروهای دیزلی در ترمینال و محل هایی که حضور دارند برای افرادی که در آن اطراف هستند مضر است. به همین دلیل امروز با دستگاه های مجهز تعداد ذرات نیز شمرده می شود. به همین دلیل استاندارد یورو 6 نیز به وجود آمد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو