صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

دبیر بنیاد ملی گندمكاران: دولت به جای واردات گندم 3500 تومانی، به تولید توجه کند

خان محمدی گفت: دولت گندم را با قیمت 2500 تومان از کشاورزان کشورمان خرید کند تا ارز هم از کشور خارج نشود.

1398/10/03
|
11:00
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع گندم در ارتباط تلفنی با خان محمدی دبیر بنیاد ملی گندمکاران و بیابانی قائم مقام خانه کشاورز از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

خان محمدی در رابطه با نامه ای که به رئیس جمهور نوشتند مبنی بر اینکه "گندم وارد نکنید ما کسری را 15 روزه تامین می کنیم" گفت: تولید و سطح کشت گندم امسال بر حسب برآوردها حدود 11.5 میلیون تا 12 میلیون تن بود که دولت با خرید تضمینی حدود 7 میلیون و 800 هزار تن آن را خرید.

وی افزود: با وجود توافق بنیاد گندم با مجلس و دولت بر روی 2 هزار تومان اما نهایتاً دولت قیمت 1730 تومان را اعلام کرد و کشاورزان هم گندم ها را ندادند و در انبارها نگهداری کردند.

دبیر بنیاد ملی گندمکاران با اشاره به وجود حدود 1.5 تا 2 میلیون تن گندم در انبارها گفت: دولت قصد واردات داشت از این رو مابه دولت نامه زدیم که اگر قیمت را مناسب کنید بنیاد ملی گندمکاران هم گندم های مانده در انبارها را خریداری و تقدیم انبارها و سیلوهای دولت می کند.

خان محمدی عنوان کرد: دولت برای تامین کسری گندم باید نزدیک به دو میلیون تن با قیمت بالای 3500 تومان وارد می کرد اما حرف ما این است که دولت گندم را با قیمت 2500 تومان از کشاورزان کشورمان خرید کند تا ارز هم از کشور خارج نشود.

وی با بیان اینکه دولت هنوز جواب نامه را نداده است متذکر شد: البته سامانه خرید دولتی روز گذشته برای خرید مانده گندم های کشاورزان اعلام آمادگی کرده اما از قیمت حرفی زده نشده است. نماینده دولت هفته گذشته در وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد که نمی توانند قیمتها را بالا ببرند سوال اینجاست که چطور در داخل کشور نمی توانند قیمت خرید گندم را بالا ببرند اما برای واردات گندم با قیمت 3500 تومان اقدام می کنند؟!

در ادامه، بیابانی قائم مقام خانه کشاورز اظهار داشت: وقتی تولید کننده پتانسیل تولید این محصول استراتژیک را دارد می طلبد که دولت هزینه تمام شده یک کشاورز را در نظر بگیرد. وقتی هزینه تمام شده یک کشاورز 2200 تومان است دولت هم نباید گندم را به قیمتی بخرد که تولیدکننده ضرر کند.

وی افزود: پیشنهاد بنیاد گندمکاران و تمام کشاورزان این است که اگر یک قیمت متعادل مانند 2500 تومان در نظر گرفته می شد نرخ تورمی هزینه ها و نهاده ها برای کشاورزان ایده آل می شد و حداقل ضرر نمی کردند اما الان کشاورز با قیمت 2200 تومان ضرر می کند.

قائم مقام خانه کشاورز مطرح کرد: از طرفی باید زحمات کشاورزان و تولیدکنندگان این محصول استراتژیک را لحاظ کنیم و از طرف دیگر هم دولت می تواند نهاده ها و هزینه های کشاورزان را تقبل کند و مرز 2500 تومان را به عنوان نرخ واقعی بپذیرد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو