صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

نمره قبولی یک مدیر دولتی به همکارانش/ هیئت وزیران در انتظار ارتقای بهره وری

رئیس سازمان بهره وری تحرک دولت را در اجرای چرخه بهره وری خوب توصیف کرد و گفت: برنامه ارتقای بهره وری بزودی تقدیم هیئت وزیران و مجلس می شود.

1399/02/31
|
10:30
|

به گزارش گروه اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو؛ فاطمه پهلوانی در برنامه «صبح و گفتگو» با اظهار به اینکه بهره وری موضوع پیچیده ای می باشد، گفت: عزم و اراده صرف با وجود ارزشمندی و ضرورت آن برای مدیران در سطوح مختلف، کافی نیست و لازمه آن انجام دادن یک سلسله اقدامات برای رسیدن به نقطه بهره ور بودن است. متاسفانه در خیلی از جاها ضعف داریم و این دید وجود ندارد و حتی اگر هم هست حالت نمایشی بوده است.

وی شرکت ملی بهره وری را یک سازمان حاکمیتی خواند که متولی سیاست گذاری و نظارت بر امر بهره وری است و اظهار کرد: ما مجری حتی بهره وری در سطح کشور نیستیم در نهایت با توجه به ابعادی که برای این سازمان دیده شده، سیاست گذاری و نظارت می کنیم.

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران با بیان اینکه سالی دو یا سه بار گزارش شاخص های بهره وری را در سطح کلان اعلام می کنیم، افزود: علاوه بر آن در کنار دستگاه ها به صورت تسهیلگر کمک می کنیم تا تکالیف قانونی انجام شود.

وی با اشاره به اینکه چندین سال است که درگیر اجرای چرخه بهره وری در دستگاه های اجرایی هستیم و دستگاه های اجرایی هم تحرک بسیار خوبی در سطح دولت داشته اند، گفت: می توانیم امیدوار باشیم تا پایان سال 99، یک دور چرخه بهره وری را در دستگاه ها کامل کنیم. دستگاه های اجرایی دولت برنامه های ارتقای بهره وری را تقدیم هیئت وزیران و مجلس شورای اسلامی خواهند کرد و بر اساس این برنامه های ارتقا، نقشه راه روشنی خواهیم داشت که در برنامه توسعه بعدی یا از سال 1400 به بعد بر اساس چه شاخص هایی می توانیم هم دستگاه های اجرایی و هم بخش های اقتصادی را رصد کنیم.

پهلوانی به وضعیت شاخص ها در بهره وری اشاره کرد و گفت: متاسفانه وضعیت خوبی در این حوزه نداریم و از سال 1396 به بعد سیر نزولی که توامان با رشد اقتصادی نزولی داشتیم در بهره وری هم مشاهده شد.

وی در بیان دلیل وضعیت نامناسب بهره وری در کشور گفت: این کار باید از زیر بنا به صورت اساسی انجام شود. چرخه بهره وری اگر 10 سال پیش شروع می شد امروز می توانستیم ثمره اش را ببینیم. بهره وری ناشی از یک اقدام ضربتی نیست باید یکسری برنامه های بهبود در بلند مدت اتفاق بیفتد و عزم مدیریتی هم بر آن حاکم باشد.

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران مهمترین اصلی که باعث شده تا امروز بهره ور نباشیم را در جای خالی شناسایی درست مسائل در دستگاه ها و بنگاه های اقتصادی دانست و تصریح کرد: یعنی ما باید عوامل نابهره وری را شناسایی می کردیم برای آنها برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت طراحی می کردیم و با جدیت آن ها را پیگیری می کردیم.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو