صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

براساس یك محاسبه پیش بینی كننده داروهای داخلی نهایتا 20 درصد گران می‌شوند

عضو انجمن داروسازان تهران با اشاره به محاسبات قیمت گذاری دارویی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که امسال داروهای داخلی نهایتا 20 درصد گران می‌شوند.

1399/03/20
|
10:31
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، بهمن صبور عضو انجمن داروسازان تهران در برنامه صبح و گفت و گو با اشاره به اینکه با تخصیص 3. 7 میلیارد دلاری ارز به بخش دارو و تجهیزات در سال‌های گذشته و کمتر شدن آن در سال 98 گفت: بانک مرکزی در بخش دارو مقداری از ارز تخصیصی را کمتر کرد.
وی درباره این کاهش تخصیص ارز ادامه داد: طرح ژنریک بعضی داروها افزایش پیدا کرد و بانک مرکزی هم یک مصوبه پیشنهادی را تصویب نکرد.

خروج بخشی از داروها از شمول دریافت ارز دولتی

رئیس انجمن داروسازان همچنین درباره خدمات بیمه‌ای مربوط به داروها و مشمول نبودن داروهای OTC اظهار داشت: داروهای ویتامینه و مکمل‌ها مشمول بیمه نیستند. داروهایی OTC هم که نیاز به نسخه پزشک ندارد شامل بیمه نمی‌شود و ارز دولتی به آنها تعلق نمی‌گیرد. امسال هم بخشی از این داروها از شمول دریافت ارز دولتی خارج می‌شوند.
در بخش دیگری صبور تأکید کرد: امسال بعضی داروهای برند خارجی مربوط به بیماران دیابتی افزایش قیمت خواهند داشت.
وی گفت: به دلیل پرداختی که بیماران انجام می‌دهند بخش ژنریک داخلی تغییر قیمت نخواهد داشت. دارویی که پایه ساخت آن داخلی است تغییر قیمت ندارد. [اشاره به تغییر قیمتی مرتبط با ارز] اما دارویی که مواد اولیه آن از خارج می‌آید و به شکل گرانولی وارد می‌شود و سنتز آن در داخل تکمیل می‌شود تغییر قیمت ارز بر آنها موثر است و این دسته داروها تغییر قیمت خواهند داشت.

یک محاسبه برای محاسبه قیمت دارو

وی افزود: براساس محاسبه‌ای که انجام دادیم داروهای تولید داخل نهایتا 20 درصد اضافه قیمت خواهند داشت اما داروهایی که برند خارجی هستند و به شکل گرانول وارد شود تغییر قیمت را تجربه خواهد کرد؛ براساس ارز نیمایی قیمت‌شان تغییر می‌کند.
صبور ادامه داد: مشکلی که در بخش دارو -ترجیح مصرف داروی خارجی نسبت به داخلی- داریم فرهنگ سازی است، در حالی که کارخانجات باید یک حداقل استاندارد داشته باشند تا وارد چرخه تولید شوند و گواهینامه تولید دارو دریافت کنند. اما به دلیل مشکل فرهنگی اقبال به برند خارجی داریم.
رئیس انجمن داروسازان تهران در پاسخ به این سوال که طرح تحول سلامت درباره بیمه‌ها آیا اجرایی می‌شود، این طور گفت: اگر دارویی مشابه تولید داخل داشته باشد قیمت گذاری بیمه براساس قیمت تولید داخلی است و اگر نداشته باشد قیمت براساس واردات است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو