صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

طلب 5هزار میلیاردی دولت‌روحانی به صندوق بیمه‌بیکاری

عضوهیئت امنای کارگری تامین اجتماعی درباره بیمه بیکاری گفت: یکی از مشکلات به تأمین اعتبار مربوط می‌شود که دولت قول اعطای 5هزارمیلیارد تومان داده بود که به دلیل عدم پرداخت، حقوق‌ها نصفه‌نیمه پرداخت می‌شود.

1399/04/30
|
12:15
|

اکبر شوکت (عضو کارگری هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی) در برنامه «صبح و گفتگو» درباره اینکه آیا آماری از تعداد افرادی که از بیمه بیکاری استفاده می‌کنند، دارید، گفت: از تعدادی که برای بیمه بیکاری ثبت نام کردند، یک چهارم تا یک سوم انصراف دادند و سرکار برگشتند.

شوکت درباره مشکلات موجود بیمه بیکاری عنوان کرد: یکی از مشکلات به تأمین اعتبار مربوط می‌شود که دولت قول اعطای 5 هزار میلیارد تومان داده بود و اگر به صورت واقعی اختصاص داده بود، آقای بابایی و همکارانشون در پرداخت حقوق دغدغه نداشتند که بخواهند آن را نصفه‌نیمه پرداخت کنند.

عضو کارگری هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی افزود: در حال حاضر شاهد پرداخت حقوق‌های 400 تا 700 هزار تومان برای خانواده‌های مختلف هستیم که در شرایط فعلی خانواده‌ها همین‌طوری دچار مشکلات روحی هستند و زمانی که پرداخت‌ها به این سبک باشد، به آنها فشار وارد می‌شود.

وی ادامه داد: دوستان منابع در اختیار ندارند که پول‌ها را این‌طور پرداخت می‌کنند و ما انتظار داشتیم دولت به آنچه می‌گوید، عمل کند. شما که می‌خواهید این مبلغ را به صندوق بیمه بیکاری پرداخت کنید، اما مردم را برای پرداخت نچزانید.


*کاهش تعداد استفاده کنندگان از بیمه بیکاری


مسعود بابایی (مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون و کار) درباره اینکه آیا آماری از تعداد افرادی که از بیمه بیکاری استفاده می‌کنند، دارید، گفت: آخرین آمار ما 864 هزار و 32 نفر بوده است که از 20 اسفند 98 تا ساعت 24 شب گذشته در سامانه ثبت نام کردند که از این میزان 723 هزار و 868 نفر - بر اساس بررسی‌های اولیه شامل انطباق کدملی متقاضی و کد بیمه کارگاهی است- مجاز شناخته شدند.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار افزود: تاریخ بیکاری اکثر متقاضیان ما اسفندماه 98 بود و خوشبختانه روند نزولی بود و حدود 370 هزار نفری که در اسفندماه بیکار شدند و در فروردین به 120 هزار نفر رسید، در اردیبهشت ماه با افت خوبی رو‌به‌رو شدیم و کسب‌وکارها شروع به فعالیت کردند.

وی افزود: کل متقاضیان در اردیبهشت ماه شغلشان را از دست دادند و متقاضی بیمه بیکاری شدند، 15 هزار و 174 نفر بودند، اما مبلغی که به آنها پرداخت شد مطابق با فلسفه قانون بیمه بیکاری و ماده 7 نبود بلکه بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله به کرونا بود، پرداخت شد که البته ما نسبت به آن منتقد بودیم.

بابایی ادامه داد: وزیر کار به طور مجدد نامه‌ای را به رئیس جمهوری داد و دغدغه کارگران بیکار را مطرح کرد و البته شرایط اقتصادی بسیار سخت و به گونه‌ای است که نمی‌توانیم با این رقم معاش کنیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو