صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

سیدمرتضی خاتمی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: تخصیص ارز4200تومانی به دارو؛ تکلیف مجلس به دولت

عضو کمیسیون بهداشت مجلس تاکید کرد که دولت راهی جز تخصیص ارز4200 تومانی به تولیدکنندگان دارو ندارد و از تصمیمات مجلس برای تحقق این مهم خبر داد.

1399/07/05
|
14:14
|

سیدمرتضی خاتمی در مصاحبه با برنامه زنده "صبح و گفتگو" با بیان اینکه ارز 4200 تومانی نباید برای دارو حذف شود، گفت: دارو باید با قیمت مناسب بدست مصرف کننده برسد و اولویت دریافت ارز 4200 تومانی باشد.

وی با اشاره به اینکه در صورت حذف ارز 4200 تومانی فشار اصلی بر مصرف‌کننده وارد می‌شود، افزود: مجلس تلاش دارد که دولت ارز 4200 تومانی را بدست مصرف‌کننده واقعی برساند.

خاتمی با اشاره به اینکه نیازهای اساسی در کشور تعریف شده است، تصریح کرد: گران کردن دارو دردسر مضاعف برای بیماران است و لذا ارز مورد نیاز تولیدکنندگان دارو باید بدست آن‌ها برسد.

وی با تاکید بر اینکه دولت برای تامین اقلام اساسی، ارز مورد نیاز را پیش‌بینی کرده است، خاطرنشان ساخت: هیچ راهی جز تامین ارز 4200 تومانی برای دارو نداریم.

خاتمی ادامه داد: دارو نیاز اساسی مردم است پس باید با هزینه مناسب تامین و در اختیار آن‌ها قرار داده شود.

این نماینده مجلس همچنین به تامین دارو با قیمت مناسب در شرایط جنگ اشاره کرد و گفت: دغدغه داروسازان منطقی، درست و واقعی است و اراده مجلس بر این است که تامین ارز 4200 تومانی برای دارو در نظر گرفته شود.

*ذخیره مواد اولیه تولید دارو تا پایان سال

همچنین علیرضا دبیرسیاقی، مدیرعامل تولید دارو در خصوص نقش ارز 4200 تومانی برای دارو اظهار کرد: حجم ارز دریافتی برای واردات دارو در شش ماه نخست امسال بسیار ناچیز بود و برخی اقلام دارویی با قیمت سرسام آور روبرو شده‌اند.

این پزشک داروساز گفت: از دیگر سو باید ارز نیمایی تهیه و برای واردات مواد مصرفی هزینه شود اما برخی اقلام دارویی همچنان با قیمت سال گذشته در بازار به فروش می‌رسد و متاسفانه بسیاری داروها با حاشیه زیان تولید می‌شوند.

وی لزوم تک نرخی شدن ارز را برای دارو متذکر شد و افزود: با توجه به جنگ اقتصادی، تامین مواد اولیه دارو اهمیت بسیار زیادی دارد و ما با تدابیر اندیشیده شده، ذخایر مورد نیاز را تا پایان سال خواهیم داشت ولی این ذخایر بی نهایت نیست.

دبیرسیاقی از عملکرد بانک مرکزی در تصمیم‌گیری‌های ارزی انتقاد کرد و گفت: ما بعد از یکماه همچون صرافی‌ها ارزهای مختلف را به هم تبدیل کرده‌ایم و در نهایت هیچ ارزی برای واردات مواد اولیه دارو، بدست ما نرسیده است.

وی افزود: دارو از نان شب واجب‌تر است چراکه کالایی استراتژیک است و‌ ای کاش دولت و بانک مرکزی تصمیم جدی برای تخصیص ارز می‌گرفتند.

دبیرسیاقی خاطرنشان کرد: از امروز باید برای خرید مواد اولیه دارو برای سال 1400 اقدام کنیم ولی متاسفانه چنین چیزی امکان پذیر نیست.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو