صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كشور: صنایع دستی، گنج ناشناخته کشور است/ قابلیت های صنایع دستی برای تصمیم گیران ارشد ناشناخته است

دکتر نامور مطلق گفت: صنایع دستی باید بهتر شناخته شود، هنوز قابلیت های صنایع دستی برای تصمیم گیران ارشد شناخته نشده تا سرمایه گذاری بیشتری کنند و بدانند بخشی از مشکلات بیکاری ما با صنایع دستی برطرف می شود.

1396/03/20
|
11:05
|

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت وگو با موضوع روز صنایع دستی؛ وضعیت صنایع دستی کشور و با حضور دکتر بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور به روی آنتن رفت.

دکتر بهمن نامور مطلق دوره پست مدرن را دوره بازگشت به تنوع گرایی و بومی گرایی نامید و گفت: بعد از گذر از دوران مدرنیته که دوران همگرایی و تولید انبوه و صنعتی بود، احساس ملالت به مردم دست داد و به فکر این بودند تا بتوانند تنوع و پویایی که در صنایع دستی اقوام بود احیا شود، در واقع دوره پست مدرن دوره بازگشت به تنوع گرایی و بومی گرایی است و برای همین هم گردشگری و صنایع دستی بیشتر رونق گرفته است.

وی به توجه ایرانی ها به صنایع دستی اشاره کرد و ابراز داشت: خوشبختانه این توجه و استقبال در کشور ما مضاعف است. برای اینکه با تلاش هایی که در جهت گفتمان سازی عمومی صورت گرفته تا مردم را با هویت زیبایی شناختی خودشان آشنا کردند موجب شده تا نسل جوان ما توجه بیشتری نسبت به نسل گذشته نسبت به صنایع دستی و هنرهای سنتی خودشان داشته باشند.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور، صنایع دستی را از جهت منطقی به دو گونه متمایز صنایع دستی تزئینی و صنایع دستی کاربردی تقسیم کرد و بیان داشت: صنایع دستی مصرفی از جمله سفال و گلیم هستند و امیدواریم بتوانیم در این عرصه فعالیت بیشتری را داشته باشیم و مردم در روزمره و مصرف شان از صنایع دستی استفاده کنند. بخش دیگری از صنایع شامل تابلوهاست که بیشتر جنبه تزئینی دارند، از نگار گری گرفته تا تذهیب و خوشنویسی، صحافی سنتی و دستی جنبه زیبایی شناختی و تزئینی شان بیشتر است و آن را هم نیاز داریم.

وی با تاکید بر اینکه ایران متنوع ترین صنایع دستی دنیا را بخاطر تنوع قومی خودش دارد و باید از این فرصت استثنایی استفاده کنیم، اظهار داشت: با صنایع دستی می توانیم ارز آوری و اشتغال زایی کنیم و هویت خود را حفظ کنیم و تمرکز زدایی انجام شود. صنایع دستی می تواند موجب تثبیت ساکنین در فضاهای زندگی شان شود و باعث توسعه جوامع محلی شود و محرومیت زدایی کند و حتی می توند در امنیت اجتماعی کشور هم موثر باشد.

نامور مطلق از صنایع دستی به عنوان گنج ناشناخته کشور یاد کرد و متذکر شد: صنایع دستی باید بهتر شناخته شود، آن طور که باید هنوز هم سرمایه گذاری لازم در این حوزه صورت نگرفته و یکسری ضعف هایی است که باید برطرف شود.

وی افزود: خوشبختانه در سال های اخیر تلاش های زیادی شده است ما صادرات صنایع دستی را به 2.5 برابر افزایش دادیم و تعداد بازارچه های عرصه محصولات صنایع دستی بیشتر شدند.

وی به سرمایه گذاری در حوزه صنایع دستی اشاره کرد و گفت: هنوز قابلیت های صنایع دستی برای تصمیم گیران ارشد شناخته نشده تا سرمایه گذاری بیشتری کنند و بدانند بخشی از مشکلات بیکاری ما با صنایع دستی برطرف می شود و در عین حال نه تنها اشتغالزایی ایجاد می شود بلکه هویت جوانان و جامعه و زیبایی شناسی و هنری ما حفظ می شود و می توانند در مقابل هجوم فرهنگی استعمار مقاومت کنند.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور، در خصوص نظارت بر صنایع دستی و جلب اعتماد مردم عنوان کرد: ما نشانی به نام نشان اعتماد داریم و باید فروشگاه ها این استانداردها را رعایت کنند و اجناس در فروشگاه ها برچسبی می خورد تا هم هموطنان و هم گردشگران بتوانند با اعتماد خریداری کنند و هم قیمت کنترل می شود و هم کیفیت کالا ایرانی و دستی باشد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو