صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

پروفسور نیلفروش زاده هشدار داد: استفاده مکرر از ماسک و آکنه روی صورت/ هر دو ساعت یکبار ماسک خود را بردارید

رئیس مرکز تحقیقات پوست و سلول‌های بنیادی در رادیو گفت وگو با تأکید بر لزوم استفاده از ماسک‌های بدون رنگ و بو گفت: ممکن است استفاده مکرر از ماسک به خاطر رطوبتی که ایجاد می‌کنند موجب آکنه و جوش صورت شود.

1400/06/31
|
12:01
|

به گزارش رادیو گفت وگو، پروفسور محمدعلی نیلفروش زاده استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس مرکز تحقیقات پوست و سلول‌های بنیادی و دبیر انجمن پوست ایران با برنامه «صبح و گفتگو» گفتگو کرد.

پروفسور نیلفروش زاده گفت: ما مکررا مردم را به شستن مرتب دستها و استفاده از ماسک توصیه می‌کنیم اما این هم ممکن است باعث دردسرهایی برای مردم شود.

وی افزود: اثرات فشاری که ماسکها به ویژه از نوع N90 روی صورت ایجاد می‌کنند بعضاً باعث آسیب‌ها و زخم‌هایی روی صورت می‌شود که نظر ما این است این افراد از کرم زینک اکساید و ضد حساسیت استفاده کنند.

رئیس مرکز تحقیقات پوست و سلول‌های بنیادی با تأکید بر لزوم استفاده از ماسک‌های بدون رنگ و بو گفت: ممکن است استفاده مکرر از ماسک به خاطر رطوبتی که ایجاد می‌کنند موجب آکنه و جوش صورت شود.

پروفسور نیلفروش زاده در رادیو گفت وگو استفاده از شوینده‌های غیرصابونی که پوست را خیلی خشک نمی‌کنند و همچنین مرطوب کننده‌ها را پیشنهاد کرد و گفت: این ماسک‌ها باید هر دو ساعت به مدت 10 دقیقه در یک فضای امن از روی صورت برداشته شوند.

دبیر انجمن پوست ایران یادآور شد: شستشوی زیاد صورت نه تنها باعث از بین بردن آکنه و جوش‌های صورت نخواهد شد بلکه التهاب و خشکی صورت را بیشتر هم می‌کند.

پروفسور نیلفروش زاده درمورد سلامت دستها در این شرایط گفت: افراد از شستشوی مکرر و بی رویه دستها خودداری کنند چراکه باعث اگزما خواهد شد و در صورت نیاز، حتما از دستکش نخی استفاده کنند.

رئیس مرکز تحقیقات پوست و سلول‌های بنیادی استفاده از الکل‌های ضدعفونی کننده‌ای که با گلیسیرین و مرطوب کننده ترکیب شده را نیز پیشنهاد کرد و متذکر شد: اگر هم افراد از الکل خالی استفاده می‌کنند حتماً بعد از آن کرم مرطوب کننده بزنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو