صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

در گفتگو با علیرضا كدیور بررسی شد؛ ریزش بازار سرمایه عمدی بود؟!

کارشناس ارشد بازار سرمایه و بورس در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عوامل ریزش بورس در سه هفته اخیر را بررسی کرد.

1400/06/31
|
12:31
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، علیرضا کدیور، کارشناس ارشد بازار سرمایه و بورس در برنامه «صبح و گفتگو» درمورد دلایل افت بورس در دو سه هفته اخیر به سه عامل اشاره و اظهارکرد: اولین عامل، بحث عرضه های اولیه سهام به میزان خیلی زیاد است.

وی افزود: در شرایطی که نقدینگی کافی برای جذب عرضه های اولیه وجود نداشت، شرکت های بزرگی با ارقام خیلی بالا در بازار سرمایه عرضه شدند.

کدیور به دومین عامل نیز اشاره و اظهارکرد: عامل دوم وضعیت بازار و عرضه اوراق بدهی دولت است؛ دولت برای تأمین کسری بودجه اوراقی را در بازار عرضه می کند که این هم به نقدینگی در بازار فشار آورده است.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه و بورس معتقد است مورد سومی که باعث شرایط فعلی بازار سرمایه شده به روی کارآمدن کابینه جدید دولت و بلاتکلیفی و شایعات مربوط به ماندن یا تغییر مدیران در سِمت های مختلف برمی گردد.

کدیور درمورد نقش عرضه های اولیه در ریزش شاخص های بورس اظهارکرد: اگر این عرضه های اولیه به صورت عمدی انجام شده تا بازار دچار ریزش شود که باید گفت این یک سیاست اشتباه است چراکه مکانیزم های بازار باید به صورت درون زا به نحوی عمل کنند که خود بازار رشد و یا ریزش کند و لذا دستکاری ریزش ها با عوامل بیرونی سیاست درستی نیست.

در ادامه، دکتر انور حبیب زاده بوکانی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بازار سرمایه کشورهای پیشرفته در ساختار نظام مالی قرار می گیرد.

وی افزود: کمیسیون اقتصادی این موضوع را پذیرفته و احتمال داده که شرایط ناگواری که در شش ماهه دوم سال 1399 ایجاد شد در سال 1400 هم تسری پیدا خواهد کرد از این رو برنامه اصلاح زیرساخت های بازار سرمایه را در نظر گرفته است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس، تشویق سرمایه گذاری های غیرمستقیم در بورس و توسعه ابزارهای مالی برای این موضوع را پیشنهاد و بر آن تأکید کرد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو