صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو اتحادیه نفت و گاز پتروشیمی: مصرف بنزین به حدود 83 میلیون لیتر در روز رسید

عضو اتحادیه نفت و گاز پتروشیمی با بیان اینکه مصرف بنزین حدود 83 میلیون لیتر در روز شده و این رقم بسیار بالایی است، گفت: به دلیل، افزایش مسافرت و مصرف کولر ماشین ها مصرف بنزین بالا رفته است.

1396/05/02
|
13:45
|

برنامه "صبح و گفتگو" رادیو گفت و گو با موضوع کاهش مصرف برق برای استفاده خودرو چند درصد بیشتر از معمول بنزین مصرف کردن و با حضور دکتر ناصر رئیسی فرد ریاست هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی جایگاه داران اختصاصی کشور و مهندس حسن خسروجردی از اعضای اتحادیه نفت و گاز پتروشیمی به روی آنتن رفت.

دکتر ناصر رئیسی فرد با اشاره با افزایش مصرف سوخت در چند ماهه اخیر، گفت: در طول هفت ماه گذشته و به خصوص در سه ماه گذشته مصرف بنزین افزایش یافته و حدود 8.5 درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش یافته است.

وی گرمای هوا را یکی از دلایل افزایش مصرف بنزین دانست و تصریح کرد: استفاده از کولر می تواند مصرف را بالا ببرد.

ریاست هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی جایگاه داران اختصاصی کشور در ادامه به بیان دلایل دیگر افزایش مصرف بنزین پرداخت و گفت: ترافیک نابه هنجاری که شهر را فراگرفته باعث افزایش مصرف بنزین شده است. شهر بیشتر به صورت پارکینگ درآمده و در تمام مدت که اتومبیل ها ایستاده اند، روشن هستند و این باعث افزایش مصرف می شود.

وی وجود کارت سوخت در درون جایگاه ها را باعث افزایش مصرف برشمرد و اظهار داشت: چون کارت سوخت، زمان سوخت گیری را افزایش داده و چون جایگاه ها فرسوده و دستگاه ها قدیمی هستند، تقریبا باید چندین بار کارت را حرکت بدهید تا سوختگیری کنید و به زمان آن حدودا پنج دقیقه اضافه شده است و اتومبیل های پشت سر روشن هستند و این هم مصرف را بالا می برد.

رئیسی فرد افزود: فصل تابستان است و سفرهای تابستانی عامل بسیار موثری است برای اینکه مصرف بنزین را افزایش دهد.

وی با بیان اینکه یکی از بزرگترین معضلاتی که داریم، این است که اصولا فرهنگسازی نمی کنیم یا در برابر آنچه مصرف می کنیم مدیریت نمی کنیم، تصریح کرد: سوخت در کشور با قیمت بسیار ارزانی عرضه شده و این مسئله مدیریت سوخت را از مصرف کننده گرفته لذا اگر بیاییم مردم را آگاه کنیم و جو روانی افزایش قیمت را از بین ببریم و دستگاه نظارتی جامعی را داشته باشیم تا از سو استفاده گران، افزایش قیمت سوخت را بگیریم قطعا مردم خودشان سوخت را مدیریت خواهند کرد.

مهندس حسن خسروجردی با اشاره به متوسط قیمت بنزین در کشورهای مختلف گفت: متوسط قیمت بنزین در اکثر کشورها در حدود یک دلار است و در ایران هزار تومان است: اگر بخواهیم قیمت را نزدیک به کشورهای دیگر کنیم، قیمت هر لیتر بنزین سه هزار تومان باید باشد.

وی با بیان اینکه مصرف بنزین حدود 83 میلیون لیتر در روز شده و این رقم بسیار بالایی است، ابراز داشت: بخشی از آن بخاطر مسافرت هایی است که شروع شده می باشد. دومین عامل افزایش مصرف کولر ماشین ها است که حدود 10درصد متوسط کولرها افزایش مصرف می دهد.

عضو اتحادیه نفت و گاز پتروشیمی متذکر شد: عدم استفاده از کارت و آزاد بودن باید بیشتر تحقیق شود مخصوصا پمپ بنزین های نزدیک به مرزها چون با سیاست هایی که دولت در پیش گرفته و اینها را برای استفاده و مصرف و حتی برای فروش آزادتر گذشته، موثر است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو